Rôzne

Ako používať kognitívny trojuholník na identifikáciu iracionálneho myslenia

Ako používať kognitívny trojuholník na identifikáciu iracionálneho myslenia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kognitívny trojuholník je nástroj používaný v liečbe duševného zdravia na identifikáciu a zmenu iracionálnych myšlienok. Mnohé poruchy duševného zdravia sa vyskytujú v dôsledku rozvoja iracionálneho myslenia. Racionálnosť myšlienok ovplyvňuje najmä úzkostné poruchy, depresie a poruchy osobnosti. Mnoho jednotlivcov, ktorí trpia týmito poruchami, chce zmeniť pocity a správanie, ktoré je s nimi spojené - napríklad plač, smútok a starosti - bez toho, aby si uvedomili, že práve za týmito pocitmi a správaním sú ich myšlienky. Naučiť sa, ako identifikovať iracionálne myšlienky, môže významne pomôcť pri liečbe týchto porúch.

Nakreslite trojuholník. Označte vnútornú stranu vrchného vrcholu „myšlienku“. Pohybom v smere hodinových ručičiek označte vnútro „pocitu“ a vnútri posledného vrcholu „akcie / správanie“. Označenie vnútra každého vrcholu umožňuje väčší priestor pre ďalšie písanie mimo trojuholníka.

Do rohu stránky napíšte nedávnu udalosť s názvom „spúšťacia udalosť“. Táto udalosť by mala byť jednou neškodnou udalosťou. Príkladom je „V obchode som videla známeho a on nemával.“

Napíšte myšlienku súvisiacu so spúšťacou udalosťou mimo vrcholu trojuholníka označeného ako „myšlienka“. Napíš niečo, o čom si naozaj myslíš, že si v tejto situácii myslíš. Príkladom je „nesmie ma mať rád“.

Napíšte pocit súvisiaci s myšlienkou mimo trojuholníka označeného ako „pocit“. Napíš niečo, o čom si naozaj myslíš, že by si si myslel. Príklady sú „sklamaní“, „nahnevané“ alebo „osamelé“.

Napíšte činnosť alebo správanie súvisiace s pocitom mimo vrcholu trojuholníka s označením „akcia / správanie“. Na základe tohto pocitu napíšte niečo, o čom naozaj veríte. Príklady sú „plač“, „konfrontovať ho“ alebo „pomaly odísť“.

Porovnajte myšlienky, pocity a konanie / správanie prezentované vo vašom kognitívnom trojuholníku s spúšťajúcou udalosťou. Ak budeme pokračovať v našom príklade, myslieť si, že vás niekto nemá rád, cítite sklamanie a plač, pretože nemával, môže to byť extrémna reakcia na spúšťaciu udalosť a svedčiaca o iracionálnom myslení.

Vymaž nelogické myslenie. Zmeňte ho na taký, ktorý povedie k príjemnejšiemu pocitu a prijateľnejšiemu správaniu. Napríklad logické myšlienky na zmenu by mohli byť „Možno ma neuvidel“ alebo „Možno sa ponáhľal“.

Doplňte kognitívny trojuholník s primeraným pocitom a konaním / správaním.Komentáre:

 1. Gulkree

  I think, that you are not right. Som si istý.

 2. Yozshulkis

  No, however.

 3. Northrop

  Výborne, aká fráza..., pozoruhodný nápad

 4. Yashvir

  Myslím, že robíte chybu. Poďme diskutovať. Napíšte mi na PM, porozprávame sa.

 5. Ruanaidh

  Chcel by som vás povzbudiť, aby ste túto stránku navštívili, pretože existuje veľa článkov na túto tému.

 6. Kerrick

  Absolútne s vami súhlasí. I think this is an excellent idea. Súhlasím s tebou.

 7. Guzshura

  naozaj zvláštneNapíšte správu