Rôzne

Aké sú príčiny nízkej hladiny IgG a IgM?

Aké sú príčiny nízkej hladiny IgG a IgM?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Imunoglobulíny, tiež nazývané protilátky, sú produkované imunitným systémom tela. Tieto protilátky napádajú rakovinové bunky a cudzie patogény, ako sú baktérie, vírusy a huby. Imunoglobulíny lgG a lgM sú dva z piatich základných typov protilátok v tele. Existuje niekoľko možných príčin nízkych hladín týchto imunoglobulínov, ako aj početných faktorov, ktoré sú spojené so zníženými hladinami.

Imunoglobulín G (lgG)

Imunoglobulín G (lgG) je najmenšia protilátka v imunitnom systéme. Protilátka je tiež najhojnejšia a obsahuje 75 až 80 percent telových imunoglobulínov. Protilátka lgG je dôležitá v boji proti bakteriálnym a vírusovým infekciám a nachádza sa v krvnom systéme. Tento imunoglobulín je jediná protilátka schopná prejsť placentou počas tehotenstva.

Imunoglobulín M (lgM)

Imunoglobulín M (lgM) je najväčšou protilátkou produkovanou imunitným systémom tela. Táto protilátka sa nachádza v krvnej aj lymfatickej tekutine, ktorá obsahuje 5 až 10 percent protilátok tela. LgM protilátka je prvý imunoglobulín produkovaný ako reakcia na infekciu. Protilátka tiež spôsobuje napadnutie patogénov inými bunkami imunitného systému.

Príčiny nízkeho lgG

Väčšina nedostatkov lgG je výsledkom dedičných chorôb. Nízka hladina IgG môže byť spôsobená makroglobulinémiou, tiež označovanou ako syndrómy hyper-lgM. Toto je stav, keď vysoké hladiny lgM interferujú s bunkami, ktoré produkujú lgG, čím bránia ich rastu. Medzi ďalšie príčiny patrí nefritický syndróm, niektoré typy leukémie a častá variabilná imunodeficiencia. Výskum tiež zaznamenal niekoľko ďalších možných príčin, vrátane X-viazanej agamaglobulinémie, tymómov, štádia III-IV retinoblastómu, prechodnej hypogamaglobulinémie detstva a kombinovaných imunitných nedostatkov, ako je napríklad retikulárna dysgenéza. Niektoré lieky môžu tiež spôsobiť nízku hladinu Ig, vrátane nesteroidných látok, imunosupresív a určitých antikonvulzívnych činidiel, ako sú fenytoíny. Radiačná terapia je tiež častou príčinou nízkej hladiny lgG. So zníženými hladinami lgG bolo spojených niekoľko faktorov, vrátane intenzívneho cvičenia, nadmerného fyzického stresu, fajčenia, mierneho požívania alkoholu, febrilných záchvatov a starnutia.

Príčiny nízkeho lgM

Nízke hladiny lgM môžu byť spôsobené mnohopočetným myelómom, niektorými typmi leukémie a niektorými dedičnými typmi imunitných chorôb. Nízka hladina IgM môže byť tiež spôsobená selektívnym deficitom imunoglobulínu M (SlgM), čo je zriedkavá forma dysgamaglobulinémie. Príčiny nedostatku SlgM nie sú známe a nebolo zistené žiadne spojenie s dedičstvom rodiny. Deficit sekundárneho SlgM je najbežnejšou formou a súvisí s mnohými stavmi. Jedným z takýchto stavov sú zhubné nádory, ako je napríklad sarkóm čistých buniek, Bloomov syndróm a promyeloktická leukémia. Ďalším pridruženým stavom sú autoimunitné ochorenia, ako je reumatoidná artritída, Hashimoto tyreoiditída, systémový lupus erythematodes a autoimunitná hemolytická anémia. Infekcie, ako je Brucella a imunosupresívne látky, môžu tiež spôsobiť sekundárny nedostatok SlgM. Boli zaznamenané aj asociácie s gastrointestinálnymi poruchami vrátane Crohnovej choroby, chronickej hnačky, lymfoidnej nodulárnej hyperplázie, Whippleho choroby a splenomegálie.