Rôzne

Ako znížiť zápal v tele jedlom a cvičením

Ako znížiť zápal v tele jedlom a cvičením


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Správne stravovanie a pravidelné cvičenie je dobré pre vaše zdravie. Ale to viac ako len pomáha znižovať hladinu cholesterolu a počet na stupnici. Zdravé jedlo a pravidelné cvičenie tiež pomáha zmierňovať choroby, ako je Alzheimerova choroba a rakovina, znížením zápalu. Porozprávajte sa so svojím lekárom o tom, ako strava a cvičenie zlepšujú chronický zápal a vaše celkové zdravie.

Ovocie a zelenina

Ak chcete znížiť zápal v tele, zamerajte svoje jedlo na ovocie a zeleninu a napĺňajte polovicu taniera. Podľa Harvard Health Publications antioxidanty a polyfenoly v ovocí a zelenine pomáhajú telu bojovať proti zápalom. Ovocie a zelenina zvlášť bohaté na protizápalové živiny zahŕňajú čučoriedky, jahody, jablká, čerešne, kapusta, ružičkový kel, špenát, paradajky a mangold.

Mastné ryby

Mastné ryby, ako napríklad losos, makrela, sardinky a tuniak, sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, esenciálne mastné kyseliny, ktoré pomáhajú znižovať zápal. Ak chcete získať omega-3 látky znižujúce zápal, skúste jesť 3,5 unce mastných rýb dvakrát týždenne. Ryby nie sú jediným zdrojom protizápalového tuku; Omega-3 môžete získať aj z vlašských orechov, ľanových semien a ľanového oleja, tekvicových semien, sójových bôbov a sójového oleja.

Zdravé tuky, bylinky a koreniny

Potraviny, ktoré pridávajú do potravín príchuť, napríklad olivový olej, bylinky a koreniny, tiež pomáhajú zmierniť zápal. Zdravé oleje a iné tuky, podobne ako ovocie, zelenina a ryby, obsahujú zlúčeniny, ako sú fenoly, ktoré pomáhajú telu bojovať proti zápalom. K ďalším zdravým výberom tukov v protizápalovej strave patrí orech, ako sú mandle, semená a avokádo. Byliny a koreniny, ako sú zázvor, cesnak, oregáno a kurkuma, sú bohaté na antioxidanty pôsobiace proti zápalom.

Cvičiaci komponent

Štúdia uverejnená v roku 2012 v Current Pharmaceutical Design zistila, že pravidelné cvičenie znižuje zápalové markery srdcových chorôb. Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb odporúčajú dospelým získať každý týždeň dve hodiny a 30 minút cvičenia strednej intenzity. To je 30 minút jazdy na bicykli alebo svižná chôdza päť dní v týždni. Odporúča sa tiež silový tréning, ktorý cvičí všetky vaše hlavné svalové skupiny dvakrát týždenne. Príklady zahŕňajú sedenia, drepy a kliky.