Rôzne

Ako ovplyvňuje mastné jedlo zdravie?

Ako ovplyvňuje mastné jedlo zdravie?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vyprážané kurča, hranolky, mastné pizze, hamburgery a akékoľvek iné potraviny, ktoré kvapkajú olejom, by sa mali konzumovať s mierou, aby sa predišlo zvýšeniu rizika ochorenia a nezdravého prírastku hmotnosti. Parenie, pečenie alebo pečenie, grilovanie a grilovanie potravín sú zdravšie a menej mastné možnosti prípravy jedál. Účinky mastných potravín na zdravie závisia nielen od mastnoty, ale aj od toho, či používate nasýtený alebo nenasýtený olej.

Zvýšené riziko obezity

Potraviny vyprážané v oleji, často nazývané tukom, keď sa objavia na potravinách, majú vyššie kalórie kvôli vysokému kalorickému obsahu oleja. Napríklad 100 gramov vyprážaného kurčaťa má asi 60 kalórií viac ako 100 gramov praženého kurčaťa. „Mastnota“ jedla závisí od spôsobu jeho varenia a od množstva oleja, ktorý spotrebujete. Ak použijete iba trochu oleja na panvici, aby sa jedlo opečilo, jedlo je trochu mastné, vďaka malému vyprážaniu je mastnejšie a pri hlbokom vyprážaní je to obzvlášť mastné a s vysokým obsahom kalórií. Keď jete viac kalórií, ako spálite za deň, vaše telo ukladá ďalšiu energiu. Pokračovanie tejto schémy v priebehu času spôsobuje nárast telesnej hmotnosti, čo môže viesť k nadváhe alebo obezite.

Znížený príjem živín

Štúdia uverejnená v časopise „Journal of Zhejiang University“ v roku 2011 zistila, že vyprážanie bambusových výhonkov v oleji zvýšilo obsah tuku o vyše 500 percent. Medzitým sa znížil ich obsah bielkovín a aminokyselín. Ďalšia štúdia uverejnená v tom istom časopise v roku 2009 zistila, že v porovnaní so všetkými ostatnými spôsobmi varenia, vyprážanie s olejom spôsobilo značné straty vitamínu C a chlorofylu v brokolici. Pretože vyprážanie potravín znižuje ich hladinu mikroživín, jesť príliš veľa vyprážaných potravín by mohlo spôsobiť nedostatok živín.

Vyššie hladiny triglyceridov a cholesterolu

Potraviny by sa mohli vyprážať v nasýtenom alebo nenasýtenom tuku. Nasýtené tuky, ktoré sú pri skladovaní pri izbovej teplote tuhé alebo polotuhé, zahŕňajú tuk, margarín, masť, kokosový olej, palmový olej a olej z palmových jadier. Nenasýtené tuky sú pri izbovej teplote kvapalné, vrátane rastlinných olejov a mäkkého margarínu. Ak smažíte jedlo, je zdravšie to robiť v nenasýtenom tuku. Nasýtené tuky zvyšujú hladinu cholesterolu, zatiaľ čo nenasýtené tuky môžu zvyšovať hladinu cholesterolu. Americká asociácia srdca odporúča obmedziť príjem nasýtených tukov na maximálne 6 percent celkového denného kalorického príjmu, aby sa udržala zdravá hladina cholesterolu. Pri 2 000 kalóriách je to asi 12 gramov nasýtených tukov.

Zvýšené riziká infarktu a mŕtvice

Pretože konzumácia mastných potravín, ktoré sa varia v nasýtenom tuku, zvyšuje hladinu cholesterolu, zvyšuje sa riziko srdcových chorôb a mozgovej príhody. Príliš veľa nasýteného tuku v priebehu času spôsobuje tvorbu povlaku v tepnách, blokuje prietok krvi a zvyšuje riziko infarktu a mozgovej príhody.