Rôzne

Kolagénna kolitída

Kolagénna kolitída


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kolagénna kolitída je stav hrubého čreva spôsobujúci chronický hnačka. Tento stav je spôsobený zapálením hrubého čreva v dôsledku prítomnosti baktérií. Aj keď je tento stav neletálny a zvyčajne sa lieči liekmi alebo zmenami v životnom štýle, stále existuje niekoľko potravín, ktorým sa treba vyhnúť, zatiaľ čo máte tento stav, ktorý pomôže uľahčiť eradikáciu choroby.

Tuk

Znížte obsah tuku vo vašej strave. Mastné potraviny sú už dlho známe ako škodlivé pre zdravie tráviaceho ústrojenstva. Tučné tuky sa v žalúdku ľahko nerozkladajú a môžu viesť k nestráveným porciam jedla. Aby sa hrubé črevo vyliečilo čo najrýchlejšie, musí byť v úplnom funkčnom stave. Keďže tuky netrávia správne, môže to viesť k ďalšiemu zápalu hrubého čreva, čo sťažuje vymiznutie kolitídy.

Kofeín

Ďalším dôležitým faktorom v boji proti kolitíde je kofeín a laktóza. Kofeín je diuretikum, ktoré spôsobuje, že voda opúšťa vaše telo zvýšenou rýchlosťou, takže je náchylná na dehydratáciu. Ak ste dehydratovaní, vaše telo nebude schopné pomôcť uzdraviť sa. Kofeín tiež stimuluje nadmernú aktivitu gastrointestinálneho traktu, čo vyvoláva laxatívny účinok, ktorý zvyšuje prítomnosť stolice v hrubom čreve a ďalej ju dráždi. Je tiež vysoko kyslý, ktorý môže dráždiť žalúdok a spôsobiť nadmerné množstvo žalúdočnej kyseliny.

Iné potraviny

Vyhýbajte sa pikantným jedlám, pretože môžu dráždiť žalúdok a spôsobiť ďalšie poškodenie už podráždeného hrubého čreva. Tiež sa snažte držať ďalej od alkoholu; je tiež diuretikum a pôsobí na tlmenie gastrointestinálneho traktu. To spomalí prirodzený metabolizmus potrebný pre dobré zdravie čreva. Znížte množstvo potravín, ktoré prispievajú k hnačke a plynu, ako je napríklad listová zelenina a surové ovocie, aby ste zabránili ďalšiemu zaťaženiu už poškodenej oblasti.

Lekári odporúčajú zdržiavať sa akýchkoľvek produktov, ktoré obsahujú laktózu, cukor, ktorý sa nachádza v mlieku a mliečnych výrobkoch. Ak už trpíte neznášanlivosťou laktózy, prítomnosť laktózy môže nepriaznivo ovplyvniť proces hojenia kolitídy a kolitída môže skutočne zhoršiť neznášanlivosť. Ak nemáte stav neznášanlivosti laktózy, kolitída môže spôsobiť ochorenie, ak je v poškodenom hrubom čreve prítomná laktóza.