Rôzne

Prvé príznaky reumatoidnej artritídy

Prvé príznaky reumatoidnej artritídyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Reumatoidná artritída postihuje v Spojených štátoch viac ako milión ľudí. Pretože liečba je najúčinnejšia, keď je choroba zachytená v najskorších štádiách, je dôležité rozpoznať skoré príznaky reumatoidnej artritídy.

Druhy

Normálny kĺb pozostáva z dvoch hladkých povrchov kostí, ktoré sa pri ohýbaní posúvajú jedna po druhej. U jedincov s artritídou sa tieto hladké povrchy môžu zapáliť (artritída doslova znamená „opuch kĺbov“), čo vedie k bolesti. V priebehu priemernej životnosti sa tieto hladké povrchy na konci kostí jednoducho opotrebujú v priebehu času, a preto starší ľudia často trpia artritídou. Reumatoidná artritída je iná ako artritída spojená s vekom. Reumatoidná artritída je degeneratívna autoimunitná porucha, pri ktorej imunitný systém tela mylne útočí na svoje vlastné tkanivá. Ako choroba postupuje, jednotlivci s reumatoidnou artritídou sa stávajú stále nehybnými, niekedy až do úplného zdravotného postihnutia.

Prvé príznaky

Zriedkavo sú skoré príznaky reumatoidnej artritídy rovnaké u človeka. Denná bolesť kĺbov je najbežnejším skorým príznakom reumatoidnej artritídy, najmä v kĺboch ​​zápästia a prstov najbližších k ruke, ale občas aj iných kĺbov. Mnohokrát sa bolesť kĺbov pociťuje v rovnakých kĺboch ​​na protiľahlých stranách tela (napr. Pravý aj ľavý palec). Možno tiež pozorovať obmedzený pohyb postihnutých kĺbov. Reumatoidná artritída môže ovplyvniť nielen kĺby, ale aj tkanivá obklopujúce kĺby, ako sú väzivá, svaly a šľachy. Okrem kĺbov môže ovplyvniť aj telesné orgány. Ak sa u pacientov s reumatoidnou artritídou vyskytne zápal, kĺby sa ťažko pohybujú, sú opuchnuté, červené a bolestivé na dotyk.

Iné príznaky

Mnoho skorých príznakov reumatoidnej artritídy môže napodobňovať príznaky iných porúch, a preto sa môžu neliečiť, ako sú napríklad suché oči, sucho v ústach a krku. Únava, strata hmotnosti a nízka horúčka môžu byť tiež príznakmi reumatoidnej artritídy a pri absencii bolesti kĺbov sa môžu zamieňať s inými chorobami. Napríklad lupus a fibromyalgia sú dve choroby, ktoré majú príznaky podobné reumatoidnej artritíde.

Dôležité informácie

Chronický zápal kĺbov, ktorý prichádza s reumatoidnou artritídou, môže v konečnom dôsledku viesť k erózii kostného tkaniva a spojivových tkanív obklopujúcich kĺby. To môže spôsobiť deformáciu týchto kĺbov.

Progresia symptómov

Príznaky RA môžu byť občasné a závisia od rozsahu opuchu tkanív. Odpustenie je možné a môže byť ojedinelé, v rozmedzí času od týždňov do rokov. Počas remisie sa môžu jedinci s reumatoidnou artritídou cítiť úplne normálne skôr, ako dôjde k relapsu. Obdobia remisie a relapsu sú bežné u ľudí s reumatoidnou artritídou.