Rôzne

Nízky počet krvných doštičiek a mastná choroba pečene

Nízky počet krvných doštičiek a mastná choroba pečene


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Podľa siedmeho vydania Williamsovej hematológie sú hlavnými príčinami nízkeho počtu krvných doštičiek u jedincov s ochorením pečene sekvestrácia krvných doštičiek v slezine v dôsledku portálnej hypertenzie a znížená produkcia trombopoetínu v pečeni. Tukové ochorenie pečene sa vyznačuje nadbytkom tuku v pečeňových bunkách a má rôzne príčiny.

Hypertenzia portálu a nízke doštičky

Portálna žila je krvná cieva, ktorá privádza krv zo žalúdka, pankreasu, sleziny, tenkého čreva a väčšiny hrubého čreva do pečene na vyčistenie predtým, ako sa vráti do srdca. Pri závažných ochoreniach pečene sa u portálnej žily vyvíja vysoký krvný tlak, pretože poškodená pečeň ľahko neprijíma prítok krvi. Vysoký tlak v portálnej žile bráni prietoku krvi zo sleziny a krvné doštičky sa v slezine oddelia.

Znížený trombopoetín a nízke krvné doštičky

Trombopoetín je hormón produkovaný pečeňou, ktorý reguluje produkciu krvných doštičiek. Mastné ochorenie pečene môže mať za následok nefunkčnosť pečene a nedostatočnú produkciu trombopoetínu.

Iné možné príčiny nízkych krvných doštičiek pri tukovej chorobe pečene

V prípade tukových ochorení pečene vyvolaných alkoholom môže byť nízky počet krvných doštičiek spôsobený nedostatkom vitamínu B9 a toxicitou alkoholu pri syntéze krvných doštičiek.

Príčiny mastnej pečene

Medzi príčiny mastnej pečene patria toxicita pre alkohol, obezita, vysoké hladiny triglyceridov v krvi, použitie niektorých liekov na predpis, požitie jedu, endokrinné choroby, syndróm polycystických ovárií, hypobetalipoproteinémia a ďalšie metabolické ochorenia, ako je diabetes mellitus, obštrukčná spánková apnoe, hladovanie a celková parenterálna výživa. ,

Iné príznaky a príznaky mastnej choroby pečene

Mastné ochorenie pečene je zvyčajne asymptomatické, ale môže sa prejaviť ako bolesť v pravom hornom bruchu. Laboratórne štúdie môžu odhaliť zvýšené pečeňové enzýmy nazývané transaminázy. Fyzikálne vyšetrenie alebo diagnostické zobrazenie môžu odhaliť zväčšenú pečeň.