Rôzne

O blistroch na vodu


Vodný blistr je hrbol, ktorý sa vytvára na pokožke osoby a potom sa vyplní čírym vodnatým materiálom. Vodné pľuzgiere sa tvoria väčšinou z trenia, napríklad zo zle priliehajúcej obuvi alebo z opakovaného použitia predmetu, ako je hrable alebo tenisová raketa. Pľuzgiere s vodou sa dajú ľahko liečiť, ale vždy je rozumné pochopiť, čo ju spôsobilo, pretože niekedy môžu byť príznakmi závažnejšieho problému, ako sú ovčie kiahne alebo alergická reakcia.

Funkcie

Vodný blister je vlastne vrecko tekutiny nazývané sérum. Sérum je tá časť krvi, ktorá zostane po odstránení červených krviniek a látok, ktoré spôsobujú zrážanie. Keď dôjde k poškodeniu vonkajšej vrstvy pokožky osoby, objaví sa pľuzgier. Tekutina sa bude zhromažďovať pod poškodenou vrstvou kože, aby ochránila tkanivo pod ňou a poskytla mu šancu na uzdravenie.

účinky

Trenie je hlavným vinníkom pri tvorbe pľuzgierov. Najčastejšie sa vyskytujú na rukách a nohách a dajú sa dosiahnuť nosením nových topánok alebo pevných topánok, ktoré neustále tria o pätky alebo prsty na nohách. Vodné pľuzgiere na rukách sa zvyčajne objavujú na hornej časti dlane a činnosti, ako je hojdanie baseballovej pálky, odhadzovanie, hranie tenisu alebo hrabanie - kde je ruka v kontakte s predmetom, ktorý spôsobuje trenie a trenie - spôsobia pľuzgiere. , Pľuzgiere sa objavia ľahšie na vlhkej pokožke a pri teplých a vlhkých podmienkach.

Druhy

Existujú aj iné príčiny pľuzgierov vody. Môžu byť dôsledkom spálenia od slnka alebo popálenia chemikáliami, teplom alebo elektrinou. Uhryznutie určitých pavúkov môže viesť k pľuzgiere. Niektoré stavy ako ovčie kiahne, herpes a pásový opar budú mať ako symptóm pľuzgiere a sú spôsobené vírusom. Hmyz, ako je svrab a ploštica, vám môže uhryznúť blistrom. Alergická reakcia, ako sú reakcie, ktoré sa vyskytnú po dotyku jedovatého brečtanu alebo sumca, vám môže zanechať blistri s vodou, ako aj nežiaduce účinky na niektoré lieky.

Dôležité informácie

Menšie pľuzgiere na vodu je možné ošetriť ich prikrytím lepiacou bandážou. Väčšie a bolestivejšie pľuzgiere na vodu si vyžadujú väčšiu pozornosť. Nikdy by nemali byť prepichnuté, pokiaľ vám skutočne nebránia v chôdzi alebo v používaní rúk, pretože tekutina, ktorá ich napĺňa, sa nakoniec vstrebáva do pokožky. Ak musíte vypustiť blister, dôkladne si dôkladne umyte ruky čistým mydlom a vodou a do blistra na vodu podávajte jód alebo alkohol. Ihlu prepichnite blister pozdĺž okrajov a nechajte tekutinu vytiecť. Neodstraňujte pokožku, pretože ste tak náchylní na infekcie. Zakryte oblasť antibiotickou masťou a chráňte ju obväzom alebo podložkou z gázy. Ak sa objavia akékoľvek príznaky infekcie, napríklad sčervenanie alebo hnisanie, kontaktujte svojho lekára.

Prevencia / Solution

Proti pľuzgierom spôsobeným opakovaným trením môžu byť chránené ochranné rukavice na ochranu rúk a správne nasadená obuv. Hráči baseballu budú napríklad nosiť rukavice na odpaľovanie, aby chránili svoje ruky, a bežci sa ubezpečia, že ich topánky zapadajú správne a že majú dobré atletické ponožky, ktoré poskytujú ďalšie tlmenie v prípade výskytu pľuzgierov. Vodné pľuzgiere z popálenín, alergických reakcií alebo chorôb, ako je kiahní kiahní, sa môžu svrbiť a budú vyžadovať lekársku starostlivosť. Lekári často predpisujú masti, aby zmiernili príznaky, až kým sa pľuzgiere nezhojú.

Pozri si video: tesa Stick Kulaté lepicí tyčinky - tyrkysové (Február 2020).