Rôzne

Raňajky Potraviny s vysokým obsahom vlákniny


Vláknina je súčasťou rastlinných potravín, ktoré vaše telo nemôže stráviť, takže môže byť prekvapujúce, že je to tak dôležitá súčasť zdravej výživy. Národné ústavy zdravia odporúčajú, aby dospelí dostávali denne 20 až 35 gramov vlákniny. Pridanie väčšieho množstva vlákniny môže pomôcť predchádzať zápche a znížiť riziko divertikulárnych chorôb, ako aj pomôcť pri liečbe cukrovky, znížení hladiny cholesterolu a dokonca aj pri chudnutí tým, že vás udržiava v plnom rozsahu. Začať deň raňajkami s vysokým obsahom vlákniny je dobrý spôsob, ako pomôcť dosiahnuť váš cieľ.

Rýchle a ľahké

Horúce alebo studené cereálie sú rýchle a ľahké raňajky s vysokým obsahom vlákniny. Pri nákupe obilnín porovnajte potravinové štítky pre vlákninové gramy a skúste zvoliť ten, ktorý má viac vlákniny - dobrým cieľom je minimálne 5 gramov na porciu. Najlepšie možnosti pre obilniny s vyšším obsahom vlákniny zahŕňajú otrubové vločky, rozdrvenú pšenicu alebo ovsené vločky, pretože každá z nich poskytuje najmenej 5 gramov vlákniny na jednu porciu. Pridajte porciu čerstvého ovocia pre viac vlákniny. Niektoré ovocie s vyššou hodnotou vlákniny zahŕňajú nakrájané jablko alebo hrušku alebo 1/2 šálky malín, z ktorých každá poskytne asi 4 ďalšie gramy.

Keď budeš mať čas

Ak máte čas na ranné varenie, môžete si pri raňajkových jedlách s vysokým obsahom vlákniny získať viac kreativity. Namiesto toho, aby ste vyrábali obyčajnú alebo syrovú omeletu, vložte ju do zeleniny s množstvom zeleniny, ako je špenát, cibuľa, huby a paradajky. Podávame so 100-percentným celozrnným toastom, ktorý má na plátok najmenej 3 gramy vlákniny. Pečený ovos môže byť ďalším zdravým raňajky s vysokým obsahom vlákniny, najmä ak pridáte veľa ovocia, orechov a dokonca posypete pšeničnými klíčkami na vrchole, aby ste získali extra chrumkavosť a trochu extra vlákniny. Iba 2 polievkové lyžice nasekaných mandlí, pšeničných klíčkov a bobúľ môže pridať ďalších 5 gramov vlákniny do ovsa, ktoré už sú bohaté na vlákninu.

Vypite to

Kým ovocie a zelenina majú vlákninu, ich šťava nemá vôbec nič. Ak si chcete vypiť raňajky, namiesto toho si pripravte smoothie s trochou šťavy alebo mlieka a množstvom celého ovocia a zeleniny, ako sú broskyne, melón, mrkva a špenát. Pridaním lyžice semien chia získate ďalších 5 gramov vlákniny a tiež pomôžete zahusťovať smoothie. Pri nákupe raňajok smoothie ingrediencie, zásoby na mrazené bobule, ktoré v priemere asi 5 gramov vlákniny na šálku.

Fiber Booster

Aj keď sú raňajky cereálie s nízkym obsahom vlákniny alebo obyčajné miešané vajcia, existuje niekoľko spôsobov, ako zvýšiť obsah vlákniny aj v týchto potravinách. Zvážte posypanie niekoľkými lyžicami mletých ľanových semien, konopných sŕdc, pšeničných klíčkov alebo mandlí, aby ste pridali chrumkavosť a rýchlu podporu vlákniny. Ľanové semienka vám môžu dať takmer 7 gramov navyše v 1/4 šálky a ostatné poskytujú 4 gramy. Ak ste v strave s vysokým obsahom vlákniny nováčikom, vypite veľa vody a pomaly pridávajte viac vlákniny, pretože príliš vysoká rýchlosť môže spôsobiť gastrointestinálne ťažkosti.