Rôzne

Je HPV dedičné?

Je HPV dedičné?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Existuje viac ako 100 druhov kmeňov ľudského papilomavírusu (HPV). Avšak iba asi 30 z týchto kmeňov je v skutočnosti sexuálne prenosnými infekciami (STI), ktoré spôsobujú pohlavný HPV a infekciu slizníc a oblasti kože pri kontakte s pokožkou. Žiaľ, HPV je asymptomatická; ľudia, ktorí uzavrú zmluvu s týmto STI, sú mnohokrát chytení nevedomí, pokiaľ sa nevyvinú genitálne bradavice alebo ak ich nezachytí lekár. Väčšina mužov a žien s diagnostikovanou HPV sa vyvaruje vzniku akýchkoľvek vážnych príznakov alebo zdravotných problémov.

Príznaky a dôsledky na zdravie

Nízkorizikové kmene HPV spôsobujú genitálne bradavice, zatiaľ čo vysokorizikové kmene môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice alebo iné nezvyčajné formy rakoviny. Tí, ktorí sú na HPV pozitívni, sa zaraďujú do kategórie s nízkym alebo vysokým rizikom v závislosti od výsledkov biopsie. Bez ohľadu na klasifikáciu asi 90 percent infikovaných zistí, že imunitný systém sa o infekciu prirodzene stará do dvoch rokov.

Infikuje sa HPV

HPV nie je dedičná infekcia, pretože prechádza pohlavným stykom počas vaginálneho alebo análneho styku. V zriedkavých prípadoch tehotné ženy náhodne prenášajú HPV na novorodencov počas vaginálneho pôrodu. Dieťa by sa mohlo dostať do genitálnych bradavíc v krku, inak známe ako recidivujúci respiračný papilomavírus (RRP). Neodporúča sa však, aby si tehotné ženy s genitálnymi bradavicami vybrali cisársky rez, pretože neexistuje dôkaz, že pôrod cisárskeho rezu bráni RRP u novorodencov.

Genitálne bradavice a rakovina

Normálna koža a sliznice infikované HPV sa môžu nakoniec zmeniť na abnormálne. Ale opäť, 90 percent infekcií sa neutralizuje imunitným systémom, čo spôsobuje, že sa abnormálne bunky vracajú späť k normálnym zdravým bunkám. Vysokorizikové kmene HPV, ktoré nie sú neutralizované imunitným systémom, môžu v tele zostať celé roky a tieto abnormálne bunky sa nakoniec môžu zmeniť na rakovinové bunky. U desiatich percent žien s vysokorizikovými kmeňmi krčka maternice sa vyvinú dlhotrvajúce infekcie a zvýšené riziko rakoviny krčka maternice. Ľudia infikovaní v penisu, vulve alebo vaginálnej oblasti riskujú rozvoj rakoviny v týchto oblastiach, hoci sa to považuje za menej časté ako rakovina krčka maternice.

Štatistika HPV

Päť až šesť miliónov Američanov je každoročne infikovaných genitálnym HPV. Kedykoľvek je asi 20 miliónov Američanov aktívne infikovaných HPV. V Centrách pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sa uvádza, že 50 percent mužov a žien má v určitom okamihu svojho života zmluvy na HPV. Americká spoločnosť pre rakovinu okrem toho odhaduje, že v roku 2009 dostane rakovinu krčka maternice viac ako 11 000 žien a viac ako 4 000 podľahne tejto chorobe. Miera úmrtnosti sa však každoročne znižuje približne o 4 percentá, pretože ženy pravidelne dostávajú pravidelný skríning.

Prevencia HPV

Kým kondómy znižujú riziko získania HPV, nechránia oblasti, ktoré nie sú pokryté kondómom, a preto nie sú 100% efektívne. Najdôležitejšou vecou pre dievčatá a ženy je chrániť sa pred rakovinou krčka maternice. Vakcína HPV chráni proti väčšine foriem rakoviny krčka maternice, ale nie proti všetkým. Očkovacia látka sa všeobecne odporúča pre dievčatá vo veku 11 - 12 rokov a pre dievčatá a ženy vo veku od 13 do 26 rokov, ktoré nedostali očkovaciu látku, keď boli mladšie. Rozhodujúce sú tiež rutinné skríningové vyšetrenia rakoviny krčka maternice. Žiaľ, pre mužov s HPV nebola úspešne vytvorená žiadna vakcína; okrem toho ešte neexistujú žiadne skríningové testy na včasné odhalenie rakoviny penisu alebo konečníka.