Rôzne

Môžu zuby spôsobiť sínusovú infekciu?


Baktérie v ústach sa môžu hromadiť a nakoniec spôsobovať infekciu zubov, ktorá sa môže šíriť do dutín, lymfatických uzlín a ďalších častí tela. Úder do úst môže tiež zabiť zubnú drť a viesť k infekcii. Ak sa nelieči, infekcie môžu zabíjať. Infekcie zubov nie sú vždy hlásené zubami.

Orálne zdravie nevyhnutné

Baktérie z neošetrenej infekcie zubov môžu cestovať do mozgu a spôsobiť absurditu, niekedy vedúcu k smrti. Dobré zdravie ústnej dutiny pomáha predchádzať chorobám ďasien, ktoré sa vyskytujú, keď sa baktérie hromadia a vstupujú do krvného obehu, niekedy počas čistenia zubov, nití alebo dokonca žuvania.

Ako začínajú infekcie

Zatiaľ čo baktérie boli spojené so srdcovými záchvatmi, môžu tiež viesť k infekciám zubov. Podľa Dr. Minh Nguyena, zubára Houstonu, sa zuby nakazia, keď hlboké dutiny umožnia choroboplodným zárodkom preniknúť do komory buničiny. Tieto baktérie vedú k infekcii a buničina odumiera. Hnis infekcie sa môže postupne hromadiť na špičke koreňa a vytvárať kostnú dieru alebo absces. Ak sa vám udrie do úst alebo trpíte ranou do zuba, môže to tiež zničiť dužinu a infikovať zub. Infikovaný zub sa sám uzdraví, povedal Nguyen a s rastúcou infekciou sa oslabí váš imunitný systém. Ak je zub blízko vášho maxilárneho sínusu, vo vašej línii nad hornými zubami môže spôsobiť sínusovú infekciu.

Ako sa šíria infekcie

Podľa Dr. Howarda Finnka sa kombinované infekcie zubov a sínusov môžu šíriť do vašich lymfatických uzlín v krku. Potom sa infekcia stáva nebezpečnejšou, pretože môže zúžiť hrdlo, čo sťažuje alebo znemožňuje dýchanie alebo prehĺtanie. Infekcia zubov zvyčajne spôsobí, že kosť vo vnútri napučí a bude mimoriadne bolestivá. Niektorí pacienti pociťujú skôr bolesť čeľustí alebo tváre, ako bolesť zubov. Medzi príznaky sínusovej infekcie patrí bolesť alebo citlivosť v oblasti sínusovej dutiny, upchatie nosa, bolesť hlavy, nepríjemný zápach alebo nepríjemný dych, post-nazálne kvapky v hrdle, výtok z nosa, horúčka a bolesť v ústach.

Spojenie zub-sínus

Podľa Dr. Petersona infekcie zubov spôsobujú 10 percent všetkých sínusitíd. Prvý maxilárny molár, jeden z najväčších a najsilnejších zubov vo vašej hornej čeľusti, je zvyčajne vinníkom kvôli jeho blízkosti k maxilárnemu sinu. Pri maxilárnom sínuse sa musí hlien pohybovať smerom nahor, aby vytiekol zo sínusu do nosa. Keď vstávate, tento sínus sa neodtokuje ľahko. To je dôvod, prečo sa maxilárny sínus nakazí častejšie ako iné vzduchové dutiny hlavy.

Liečba sinusitídy

Infikovaný zub je iba jednou z príčin sínusových infekcií. Medzi ďalšie zdroje patria alergické reakcie a chemické podráždenie. Sínusové infekcie sa zvyčajne liečia antibiotikami, ako je napríklad amoxicilín a augmentín. Dekongestanty a antihistamíny môžu zmierniť preťaženie, výtok z nosa a ďalšie príznaky.