Rôzne

Päť typov otvorených rán


Otvorené rany sú pre obete mimoriadne bolestivé a zastrašujú tých, ktorí ich musia liečiť. Predtým, ako sa pokúsite o liečbu, je užitočné vedieť, s akou otvorenou ranou máte čo do činenia, aby ste zabránili zhoršeniu alebo neefektívnemu ošetreniu rany. Existuje najmenej päť druhov otvorených rán: odreniny, rezy, tržné rany, vpichy a avulzie. Uzatvorená rana je taká, ktorá ovplyvňuje tkanivo pod kožou, ako napríklad modrina alebo krvný pľuzgier.

Odreniny

Oter je zvyčajne spôsobený trením medzi pokožkou a drsným povrchom. Bežne sa nazývajú šroty. Oder zvyčajne nespôsobuje vážne krvácanie, pretože k poškodeniu dochádza v blízkosti povrchu pokožky. Bez náležitej starostlivosti sa však môžu nakaziť a spôsobiť jazvy. Očistite obrúsok mydlovou vodou, aby ste odstránili všetky nečistoty, ktoré sa nachádzajú v pokožke. Vyvarujte sa svrbeniu alebo pozberaniu škrabancov alebo chrastiek.

Rezy

Rezy sú čisté rezy ostrými predmetmi, ako sú nože, britvy alebo kúsky skla. Môžu byť hlboké a zvyčajne vedú k ťažkým a rýchlym stratám krvi. Rezy sa zvyčajne neinfikujú, pretože rez nemá ostré hrany, aby prilákal nečistoty. Ak chcete spomaliť krvácanie, ranu aplikujte priamym tlakom a ak je strata krvi závažná a nepretržitá, vyhľadajte lekársku pomoc.

Tržné rany

Trhlina je slza v koži, zvyčajne spôsobená tupými predmetmi. Liečba môže byť zložitá a čas na zotavenie je často dlhší ako v prípade iných typov otvorených rán. Lerfácie často zahŕňajú kožné tkanivo, ako aj rozsiahle poškodenie podkladových tkanív a sú tiež náchylné na infekciu, pretože rany majú obvykle zubaté, roztrhané okraje. Ťažké krvácanie alebo krvácanie je ďalším problémom. Pri treních sa odporúča odborná starostlivosť.

Prepichnutie

Punkcie, zvyčajne spôsobené nechtami, ihlami alebo inými malými špicatými predmetmi, sa nemusia javiť ako vážne, ale rany pri vpiche môžu poškodiť základné orgány a spôsobiť vnútorné krvácanie. Rany pri vpiche sú náchylné na infekciu tetanom a ak sú závažné, musí ich ošetriť lekár. Ak máte prepichnutú ranu a predmet je stále v koži, neodstraňujte ho.

Avulsions

Avulzia má za následok vážne trhanie tkanív, ktoré často vedie k zaveseniu kože alebo úplnému trhaniu. Ak sa časť pokožky uvoľní, skúste ju nájsť, opláchnite, zabalte do sterilnej gázy a uložte do sterilného plastového vrecka. Neuchovávajte v mrazničke alebo neumiestňujte úplne do vody. Krvácanie môže byť často ťažké a musí sa okamžite vyvinúť tlak. Ak koža visí z rany, vložte ju späť na svoje miesto a vyvíjajte stály tlak.