Rôzne

Čo je to kŕč krvi?

Čo je to kŕč krvi?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kŕče krvných ciev sa vyskytujú, keď sa malé cievy v tele, zvyčajne v končatinách, ako sú prsty na nohách a prstoch, zúžia a zúžia, čím sa zabráni toku krvi do postihnutej oblasti tela. Lekári úplne nerozumejú príčine kŕčov ciev, ale zvyčajne sú dôsledkom choroby známej ako Raynaudov syndróm. Raynaudov syndróm je zvyčajne diagnostikovaný vo veku od 15 do 40 rokov a postihuje ženy takmer päťkrát častejšie ako muži. Spazmy krvných ciev a Raynaudov syndróm sa zvyčajne ľahko zvládajú a liečia prevenciou situácií a prvkov, ktoré spôsobujú útoky.

Príznaky

Intenzívne kŕče krvných ciev môžu obmedziť prietok krvi do celých častí tela. Pri záchvate spazmu krvných ciev bude oblasť tela, kde je obmedzený prietok krvi, bledá a nakoniec zmení farbu na sivú, modrú, fialovú alebo bledú. Časti tela, ktoré sú počas útoku postihnuté, môžu byť chladné a bolestivé. Spazmy krvných ciev môžu trvať od niekoľkých minút do niekoľkých hodín s možnými opakovanými útokmi počas časových období útoku. Na hrudi, lícach, jazyku, bradavkách, prstoch a prstoch na nohách sa môžu objaviť kŕče krvných ciev.

Druhy

Existujú dva typy stavov Raynaudovho syndrómu, ktoré zahŕňajú kŕče krvných ciev. Primárny Raynaudov syndróm je výsledkom fyzických a environmentálnych spúšťačov, napríklad stresu, nízkych teplôt a pracovných miest, pri ktorých dochádza k vystaveniu vibráciám. Sekundárny Raynaudov syndróm je výsledkom ďalšieho ochorenia, ktoré sa už v tele vyvinulo, ako je lupus alebo reumatoidná artritída.

Príčiny

Vystavenie veľmi nízkym teplotám spôsobuje väčšinu spazmov krvných ciev. Vaše telo znižuje prísun krvi do končatín tela, aby sa udržala teplota jadra. Tí, ktorí trpia Raynaudovým syndrómom, majú prehnanú reakciu na chladné teploty, čo spôsobuje kŕče krvných ciev. Emocionálny stres spôsobuje v tele podobné príznaky ako vystavenie extrémnym nízkym teplotám a tiež vyvoláva záchvaty kŕčov ciev. Najnovší výskum naznačuje, že vystavenie pravidelným vibráciám, ako sú vŕtanie alebo búšenie alebo dokonca písanie, môže spôsobiť útoky na krvné cievy.

Liečba

Liečba spazmov krvných ciev a Raynaudovho syndrómu nie je známa, ale útokom na spazmy krvných ciev sa zvyčajne dá predísť a liečiť odstránením stresorov, ktoré tieto útoky spôsobujú. Útokom v dôsledku vystavenia extrémnym teplotám sa dá zabrániť nosením vhodného oblečenia a pracovné miesta, ktoré chorobu zhoršujú, sa môžu nahradiť pracovnými miestami, ktoré nespúšťajú záchvaty krvných ciev.

Dôležité informácie

Hoci základná príčina Raynaudovho syndrómu ešte nie je úplne objasnená, predpokladá sa, že tí, ktorí trpia niektorým typom Raynaudovho syndrómu, majú genetické spojenie s touto chorobou. Mnoho pacientov trpiacich kŕčmi krvných ciev a Raynaudovým syndrómom má členov rodiny s anamnézou syndrómu.


Pozri si video: MC RIMA & Smoke Mardeljano - Svježa krv OFFICIAL HD VIDEO (August 2022).