Rôzne

Podiatrista Vs. Ortopéd pre plantárnu fasciitídu


Plantárna fasciitída je stav charakterizovaný zápalom spojivového tkaniva zvaného plantárna fascia, ktoré vedie od spodnej časti prstov po pätu. Podiatri a ortopédovia majú osobitné metódy riešenia rastlinnej fasciitídy.

Podiatrický prístup

Podiatri sa špecializujú na liečbu nôh. Americká akadémia podiatrického športu (AAPSM) identifikuje tri fázy liečby plantárnej fasciitídy: zmiernenie zápalu, prevencia ďalšieho zranenia a napínanie a posilňovanie nôh, členkov a súvisiacich lýtkových svalov.

Ortopedický prístup

Ortopédovia sa špecializujú na liečbu kostrových ochorení. Ortopedický inštitút v južnej Kalifornii identifikuje počiatočnú potenciálnu liečbu plantárnej fasciitídy, ktorá zahŕňa použitie päty na zmiernenie šoku a lieky na zníženie zápalu na päte.

Špecifické podiatrické liečby

AAPSM odporúča použitie liečby chladom, aby sa znížil opuch rastlinnej fasciitídy. Ochrana chodidla si vyžaduje lepenie na chodidlá a použitie voľnobežných alebo prispôsobených vložiek do obuvi (protetiky).

Pokročilé ortopedické liečby

Ak počiatočná liečba nefunguje, ortopédovia môžu odporučiť použitie kortizónových injekcií, ako aj nahrávanie nôh, fyzioterapiu, nočné splinting alebo ortotiku, uvádza sa v správe ortopedického ústavu v južnej Kalifornii. V zriedkavých prípadoch môže byť potrebný aj chirurgický zákrok.

Dôležité informácie

Správne postupy naťahovania a posilňovania môžu zmierniť príznaky fasciitídy a pomôcť predchádzať budúcim udalostiam, uvádza správa AAPSM.