Rôzne

Potraviny s rastlinnými sterolmi a stanolmi


Pre tých, ktorí chcú znížiť hladinu cholesterolu, môže byť konzumácia rastlinných sterolov a stanolov alternatívou k liekom. Jednoducho definované, rastlinné steroly a stanoly sú obsahom tuku rastlín, ktoré pôsobia ako základ pre bunkové steny, vitamíny a hormóny. V kombinácii sú rastlinné steroly a stanoly fyzicky podobné cholesterolu vo svojej voskovej a mäkkej kvalite, ale tieto živiny skutočne znižujú hladiny cholesterolu jeho nahradením v krvnom riečisku. Dnes sa vďaka vedeckému pokroku rastlinné steroly a stanoly nachádzajú v obohatených potravinách a doplnkoch.

Prírodné potraviny

Rôzne potraviny prirodzene obsahujú rastlinné steroly a stanoly, vrátane ovocia a zeleniny, semien, strukovín, orechov, obilnín a rastlinných olejov. Vyššie koncentrácie sa nachádzajú v orechoch, najmä arašidoch a vedľajších produktoch orechov. Sójové bôby a pšeničné klíčky majú tiež rastlinné steroly a stanoly a kukuričný olej obsahuje najvyššiu hladinu živín. Napriek veľkému počtu potravín, ktoré poskytujú rastlinné steroly a stanoly, množstvo prirodzene sa vyskytujúcich živín nepostačuje na to, aby významne zmenili hladinu cholesterolu. Napríklad kukuričný olej obsahuje iba 0,13 gramu sterolu a vedci odporúčajú dva gramy denne na merateľné výsledky.

Fortified Foods

Pretože sa prirodzene vyskytujú iba v malom množstve, celé roky sa rastlinné steroly a stanoly považovali za nedosiahnuteľný zdroj živín. To sa zmenilo v osemdesiatych rokoch, keď vedci našli spôsob, ako extrahovať rastlinné steroly a stanoly z rastlín a pridávať ich do potravy, aby sa konečne mohli využiť vlastnosti týchto živín v boji proti cholesterolu. Dnes potraviny obohatené o rastlinné steroly a stanoly zahŕňajú pomarančovú šťavu, pečivo, syr, mlieko a výrobky z masla. Spotreba dvoch gramov rastlinných sterolov denne môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu približne o 10 percent a môže viesť k 20% nižšej pravdepodobnosti srdcových chorôb. Pretože tieto potraviny nemajú nízky obsah kalórií, musia mať záujem o zvýšenie spotreby rastlinných sterolov a stanolu na pamäti, keď konzumujú obohatené potraviny, aby sa zabránilo zvyšovaniu telesnej hmotnosti.

Potravinové doplnky

Pre tých, ktorí nechcú robiť zmeny v strave, doplnky ponúkajú alternatívny spôsob konzumácie rastlinných sterolov a stanolov. Pre najlepšiu absorpciu nespotrebujte celú odporúčanú dennú dávku rastlinných sterolov a stanolov na jednom sedení, ale skôr v menšom množstve po celý deň. Účinky prípravkov obsahujúcich rastlinné steroly a stanoly na tehotné ženy a deti sú stále neznáme, preto sa týmto skupinám treba vyhnúť. Okrem toho tí, ktorí majú extrémne zvýšené hladiny cholesterolu, nemusia mať úžitok z doplnkov sterolu a stanolu a môžu namiesto toho potrebovať lieky.