Rôzne

Mexické bylinné prostriedky na odstránenie chĺpkov


Bylinné prostriedky sú žiadané pre celý rad podmienok, vrátane vypadávania vlasov. Mnoho mexických bylín, niektoré s anamnézou použitia siahajúcou až do aztéckej a mayskej civilizácie, si hľadajú cestu do šampónov a iných mexických bylinných prípravkov na liečenie vypadávania vlasov.

Aloe Vera a avokádový olej

Aloe vera z juhozápadnej Ameriky a Mexika sa používa už od pradávna na liečbu rôznych kožných stavov vrátane vypadávania vlasov. Aloe vera gél môže upokojiť pokožku hlavy a pôsobiť ako protizápalovo. Aloe obnovuje správnu rovnováhu pH pokožky hlavy a vyživuje vlasy.

Avokádový olej je prírodná rastlina používaná v kondicionéroch na výživu suchých vlasov. Vysoký obsah vitamínu E v avokáde hlboko preniká do vlasov a stimuluje krvný obeh v pokožke hlavy. Esenciálne mastné kyseliny v tomto mexickom ovocí môžu zmierniť stavy pokožky, ktoré prispievajú k vypadávaniu vlasov.

Capsaicin, Cat's Claw a Cacahuanche

Mačacie pazúry alebo uncaria tomentosa, sú dreviny, ktoré sa kedysi nazývali Inkove šupiny. Existuje viac ako 60 druhov mačacích pazúrikov a niektoré druhy v Mexiku majú toxické vlastnosti. Šampóny, ktoré obsahujú pazúr pre mačky, sú určené pre ľudí s alergiami a precitlivenosťami, vďaka ktorým sú náchylní na vypadávanie vlasov. Aztékovia použili ovocný olej z kakaovníka na liečbu vypadávania vlasov. Hovorí sa, že posilňuje vlasové korienky a stimuluje vlasové folikuly. Použitá paprika je z papriky jalapeno. Predpokladá sa, že kapsaicín, aktívna zložka papriky, stimuluje rast pokožky hlavy a vlasov. Zistilo sa, že kapsaicín stimuluje produkciu inzulínu podobného rastového faktora alebo IGF-1. Kombinácia kapsaicínu a sójových izoflavónov vyvolala rast vlasov u 64,5 percent mužov s vypadávaním vlasov a významne pomohla 88 percent mužov s androgénnou alopéciou. Štúdia bola uverejnená v časopise 2007 Growth Hormone & IGF Research.”

Sapote, Sarsaparilla a Saw Palmetto

Strom sapotov rastie v južnom Mexiku a semená tohto ovocia sa používajú na ošetrenie vypadávania vlasov. Predpokladá sa, že olej z jadra semien zastavuje vypadávanie vlasov; v Mexiku sú jadrá kombinované s ricínovým olejom. Kalifornská univerzita zistila, že sapotový olej môže zabrániť vypadávaniu vlasov spôsobeným seboroickou dermatitídou. Drevná sarsaparilla viniča je ďalšou súčasťou mexických bylinných liekov na vypadávanie vlasov. Sarsaparilla sa používa v Strednej Amerike na množstvo kožných ochorení a je populárnou zložkou pri odstraňovaní chĺpkov. Saw palmetto bobule sú bežným rastlinným liekom na problémy s prostatou, ale bobule, ktoré rastú na juhozápade av Mexiku, si tiež hľadajú cestu k odstraňovaniu chĺpkov. Avacor a nioxín sú dva také prostriedky, o ktorých sa uvádza, že chránia a podporujú rast vlasov.

Levanduľa, rozmarín a šalvia

Levanduľové oleje stimulujú krvný obeh v pokožke hlavy, čo môže zabrániť vypadávaniu vlasov. Levanduľové oleje sa často používajú ako antiseptiká a pri stresových stavoch. Predbežné štúdie naznačujú, že levanduľový olej v bylinných prípravkoch môže pomôcť zabrániť vypadávaniu vlasov spojeným s alopeíciou areata, čo je stav, pri ktorom sa kdekoľvek v tele vyskytujú škvrny alebo úplné vypadávanie vlasov. Rosemary je ďalšia bylina historicky používaná v mexických bylinných prípravkoch na vypadávanie vlasov. Rozmarín môže podporovať rast vlasovej pokožky tým, že udržuje vlasové folikuly mimo tvorby oleja na pokožke hlavy. Bylina obsahuje tiež antibiotiká, antioxidanty a protizápalové látky, ktoré môžu pomôcť pri znižovaní poranení a infekcií vlasových folikulov. Škótska štúdia uverejnená v Archíve dermatológie zistila, že denná masáž vlasovej pokožky bylinnou zmesou rozmarínu a iných olejov podporila rast vlasov u 44 percent účastníkov. Podľa Dr. Nancy Neffovej z Rice University sa šalvia v hispánskych spoločenstvách bežne používa na prevenciu vypadávania vlasov. Šalvia je populárnou ingredienciou v bylinných prípravkoch na odstránenie chĺpkov, ako je napríklad Native Remedies Regrow Scalp Massage Oil.