Rôzne

Čo spôsobuje závraty a vertigo?

Čo spôsobuje závraty a vertigo?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Dehydratácia

Pri pocite závratov alebo závratov by ste sa mali najprv spýtať, či ste dehydratovaní. Závraty sú jedným z prvých a najbežnejších vedľajších účinkov dehydratácie. Ak ste mali hnačku alebo zvracanie, môžete byť veľmi dobre dehydratovaní. Dehydratácia je zvyčajne príčinou krátkych záchvatov závratu a príznaky sa najintenzívnejšie prejavujú pri rýchlom sedení alebo pohybe hlavy.

Krvný tlak

Závraty sa tiež bežne spájajú s vysokým alebo nízkym krvným tlakom. Ak ste zjedli ťažké jedlo, ležali dlhý čas a rýchlo vstali alebo ste vykonali veľa namáhavej práce, môžete pocítiť závraty. Ak závrat pretrváva alebo sa náhle objaví bez provokácie, môže to byť závrat.

Závrat

Vertigo je zvyčajne definované ako pocit točenia alebo vírenia, či už sami alebo miestnosť okolo vás. Je to zvyčajne spôsobené narušením vášho vestibulárneho systému vo vnútornom uchu. Príznaky môžu trvať od niekoľkých sekúnd do niekoľkých minút a zvyčajne sa vyskytujú prerušovane.

Labyrinthitis

Labyrintitída, ktorá je bežne spôsobená vírusovými alebo niekedy dokonca bakteriálnymi infekciami, je častým vinníkom akútneho závratu. Infekcia sa nazýva labyrintitída, pretože vírus alebo baktéria ovplyvňuje labyrint nachádzajúci sa vo vestibulárnom systéme vnútorného ucha. Vestibulárny systém sníma zmeny rotačného pohybu, čím vysvetľuje príčinu závratu. Labyrintitída mnohokrát zmizne sama, ale možno budete potrebovať antibiotikum od lekára, aby ste odstránili infekciu, ktorá je príčinou problému. Vždy sa porozprávajte so svojím lekárom o tom, ktorá liečba je pre vás najvhodnejšia.