Rôzne

Prvé príznaky prezentácie bedrovej artritídy

Prvé príznaky prezentácie bedrovej artritídyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Bedrová artritída je podľa Americkej akadémie ortopedických chirurgov (AAOS) jednou z najbežnejších foriem osteoartritídy. Tento typ artritídy typu „oblečenie a slza“ ovplyvňuje hlavne kĺby s nosnosťou. V miernejších formách môže artritída bedrového kĺbu spôsobiť iba krátke ťažkosti. Napriek tomu AAOS navrhuje navštíviť svojho lekára čo najskôr, ak si myslíte, že by vás to mohlo ovplyvniť. Urobte si čas, aby ste sa dozvedeli o najbežnejších skorých príznakoch artritídy bedrového kĺbu.

Tuhosť bedra

Hip artritída je progresívna porucha. Pomaly eroduje a ničí chrupavku, ktorá lemuje váš bedrový kĺb. Keď sa to stane, bedrový kĺb stráca flexibilitu. V priebehu času môže dôjsť k významnému poškodeniu chrupavky, čo môže spôsobiť bolesť a obmedziť pohyb. Tvrdosť kĺbov je podľa Mayo Clinic často skorým príznakom osteoartritídy. Ak máte bedrovú artritídu, môžete cítiť túto stuhnutosť v slabinách, zadku alebo stehnách. Tuhosť bedra je často akútnejšia ráno alebo po dlhom sedení. Zvyčajne sa zlepšuje po pohybe bedra alebo po miernom cvičení. Cvičenie však môže tiež spôsobiť bolesť.

Bolesť bedra po cvičení

V skorých štádiách artritídy bedra si môžete po cvičení všimnúť bolesť bedra. Platí to najmä po činnostiach s vysokým dopadom, ako sú športy, ktoré zahŕňajú beh alebo skákanie. Bolesť sa môže rozširovať cez bedru až po slabiny a prednú časť nohy.

Pri miernej artritíde sa môže počas cvičenia vyskytnúť bolesť bedrového kĺbu a po odpočinku môže zmiznúť. Spolu s stuhnutosťou bedra je bolesť bedra s cvičením skorým príznakom artritídy bedra.

Hip Slabosť

Ako sa ochranná vrstva chrupavky zakrývajúca bedrový kĺb opotrebuje, vyskytujú sa zmeny v okolitých mäkkých tkanivách. Zápal týchto mäkkých tkanív môže viesť k bolesti a zníženiu funkcie bedra. Môže tiež zvýšiť bolesť, ktorá sa vyskytuje počas cvičenia.

Keď sa zvýšená bolesť bedrového kĺbu zvýši, je bežné, že ľudia znížia svoju fyzickú aktivitu. AAOS však poznamenáva, že znižovanie záťaže môže spôsobiť slabosť svalov ovládajúcich vaše bedro. V priebehu času to môže viesť k krívaniu.

Nedostatok flexie bedra

Ohyb bedrového kĺbu sa meria podľa toho, ako ďaleko dokážete koleno priviesť k hrudníku. Slabá flexia bedra môže naznačovať skoré štádiá artritídy bedra, podľa prieskumu v časopise Journal of Ortopedic & Sports Physical Therapy. Nedostatočná flexia bedrového kĺbu je spôsobená podráždením výstelky bedrového kĺbu. Keď chrupavka okolo bedrového kĺbu eroduje, guľa bedrového kĺbu sa nemôže hladko otáčať. Pred stanovením diagnózy artritídy bedrového kĺbu môže lekár skontrolovať celý rozsah pohybu kĺbov.

Strata vnútornej rotácie bedra

Vnútorná rotácia bedra je schopnosť rotácie bedrového kĺbu otáčať sa smerom dovnútra smerom k slabinám. Táto rotácia je často znížená v bedre s artritídou. Je bežné, že boky so závažnou artritídou nemajú vnútornú rotáciu. V počiatočných štádiách artritídy môže byť vnútorná rotácia bedra obmedzená, ale nie stratená.

Strata vnútornej rotácie bedra je spôsobená hlavne eróziou chrupavky, ktorá obmedzuje plnú rotáciu bedra. Podľa AAOS môžu ostrohy kostí, ktoré sa často tvoria okolo artritického bedrového kĺbu, ďalej znižovať pohyb bedrového kĺbu.