Rôzne

Príčiny vysokých triglyceridov


Vaše telo ukladá tuky, ktoré jete, pripojením k molekule cukru - balíku nazývanému triglycerid. Triglyceridy slúžia vo vašom tele zásadným účelom, vrátane prispievania k štruktúre bunkových membrán a poskytovaniu tepelnej izolácie a energie. Ale keď sú vaše krvné hladiny príliš vysoké, máte zvýšené riziko srdcových chorôb. Nadváha, nedostatok pohybu a zlá strava, ktorá má príliš vysoký obsah tuku, cukru, rafinovaných uhľohydrátov a alkoholu, prispievajú k zvýšeným hladinám triglyceridov. Porozprávajte sa so svojím lekárom o zmenách životného štýlu na zníženie triglyceridov.

Príliš veľa mastných potravín

Mastné mäso, hranolky, vyprážané kurča, plnotučné mliečne výrobky, maslo, masť a pizza sú len niektoré z potravín, ktoré môžu zvýšiť vaše triglyceridy. Tieto potraviny sú bohaté na nasýtené a transmastné tuky, ktoré tiež zvyšujú hladinu cholesterolu, ďalší druh tukov v krvi. Nasýtené tuky sa nachádzajú hlavne v živočíšnych výrobkoch, ale aj v kokosových a palmových olejoch; transmastné oleje sa prirodzene vyskytujú aj v živočíšnych výrobkoch a vyrábajú sa hydrogenáciou rastlinných olejov, aby sa pri izbovej teplote stali pevnejšími. Americká asociácia srdca odporúča obmedziť príjem nasýtených tukov na nie viac ako 7 percent kalórií a znížiť obsah tukov na maximálne 1 percentá kalórií.

Prebytočný cukor a rafinované sacharidy

Dorty, sušienky, sladkosti, sóda, pečivo a ovocné šťavy majú vysoký obsah cukru, ktorý môže spôsobiť prudký nárast triglyceridov. Niektoré z týchto potravín obsahujú tiež rafinované zrná, napríklad bielu múku. Biely chlieb, biele cestoviny a biela ryža sú ďalšími príkladmi rafinovaných zŕn. Počas spracovania sú rafinované zrná zbavené väčšiny svojej vlákniny, čo im umožňuje veľmi rýchlu metabolizáciu v tele a zvyšuje hladinu cukru v krvi a inzulínu. Vyššie hladiny inzulínu po jedle môžu viesť k vyšším triglyceridom. Niektoré z týchto potravín obsahujú aj nasýtené tuky, ktoré slúžia na dvojnásobnú whammy zvyšujúcu triglyceridy.

Iné príčiny

Niektorí ľudia majú genetickú predispozíciu na vysoké hladiny triglyceridov a niektoré zdravotné stavy vrátane cukrovky, hypotyreózy a ochorenia obličiek môžu tiež viesť k zvýšeniu hladiny krvi. Nadváha je ďalším hlavným rizikovým faktorom, pretože žije sedavý spôsob života. Pitie alkoholu je ďalším silným prispievateľom a druh alkoholu - pivo, víno alebo liehoviny - nezmení nič. Podľa webovej stránky University of Massachusetts sú ľudia obzvlášť citliví na účinky.

Zníženie hladiny triglyceridov

Triglyceridy sa zvyčajne ľahko znižujú zmenou životného štýlu a stravy, uvádza MayoClinic.org. Znížte príjem nasýtených tukov v maximálnej možnej miere a odstráňte z vašej stravy trans-tuky. Vyberte si chudé mäso, ako je biele mäso z kuracieho mäsa a rýb bez kože, a zdroje vegetariánskych bielkovín, ako sú fazuľa a tofu. Znížte alebo odstráňte sladkosti vo vašej strave a vyberte celozrnné cestoviny, napríklad celozrnné cestoviny, hnedú ryžu a celozrnný chlieb pred rafinovanými výrobkami. Mali by ste tiež znížiť alebo odstrániť alkohol, najmä ak ste citliví. Tieto zmeny samy o sebe pomôžu znížiť vašu hmotnosť, ale mali by ste sa tiež uistiť, že máte pravidelne kardiovaskulárne cvičenie - najmenej 30 minút väčšinu dní v týždni.