Rôzne

Aké sú liečby Hiatal Hernia?

Aké sú liečby Hiatal Hernia?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hiátová prietrž sa tvorí, keď sa časť žalúdka tlačí do otvoru bránice (kde sa potravinové potrubie spája so žalúdkom). Tieto typy prietrže môžu spôsobiť pálenie záhy, kyslý reflux a bolesť na hrudníku. Liečba hiátovej hernie zahŕňa stratégie starostlivosti o seba, lieky na zvládnutie príznakov a v niektorých prípadoch chirurgický zákrok.

Antacidá

Antacidá pôsobia proti kyseline v pažeráku a zmierňujú pálenie záhy. Bežné voľne predajné antacídy zahŕňajú Maalox, Mylanta a Tums. Nemajú korene pálenia záhy, ale iba potláčajú príznaky, takže sa vrátia, keď ich prestanete užívať.

H-2 blokátory

Blokátory H-2 interferujú so sekréciou kyseliny v žalúdku. Bežné voľne predajné značky zahŕňajú Pepcid, Tagamet, Axid a Zantac. Ak máte závažnejší prípad, lekár vám môže dať tieto lieky na predpis. Zoberte ich pred jedlom, ktoré by mohlo spôsobiť pálenie záhy; môžete ich tiež použiť po, ale potrvá to približne 30 minút. Vedľajšie účinky zahŕňajú zmeny čriev, sucho v ústach, závraty a ospalosť. Pred začatím liečby sa určite porozprávajte so svojím lekárom o akýchkoľvek ďalších liekoch, ktoré užívate.

Inhibítory protónovej pumpy (PPI)

PPI (Prevacid, Aciphex, Prilosec, Nexium) zastavujú produkciu kyseliny a pomáhajú poškodiť tkanivo žalúdka. Musíte ich brať iba raz denne, ale sú drahšie ako iné lieky používané na riešenie týchto príznakov. Aby ste zabránili možným vedľajším účinkom, ako sú bolesti žalúdka a brucha, lekár vám podá najnižšiu účinnú dávku. Nezabudnite tiež informovať svojho lekára o akýchkoľvek ďalších liekoch, ktoré užívate, aby ste sa vyhli interakciám.

Chirurgia

Možno budete potrebovať chirurgický zákrok, ak je vaša hernia veľká, neodpovedá na inú liečbu alebo ak máte problémy, ako je krvácanie alebo obštrukcia pažeráka. Chirurgia spočíva v vtiahnutí žalúdka do brucha a znížení veľkosti bránice. Chirurg by mohol ísť cez hrudnú stenu (torakotómia) alebo brucho (laparotómia). Váš typ chirurgického zákroku bude závisieť od povahy vašej kýly a stupňa skúseností chirurga v rôznych chirurgických zákrokoch.

Self-Care

Jedzte menšie jedlo, aby ste sa vyhli rozširovaniu žalúdka, ktorý ho tlačí do hrude. Vyvarujte sa potravín, ktoré podporujú tvorbu žalúdočných kyselín a dráždia výstelku; patria medzi ne alkohol, kofeínové nápoje, čokoláda, cibuľa, korenené jedlá, citrusové plody a potraviny na báze paradajok. Znížte svoju spotrebu tukových potravín. Znižujú rýchlosť, akou potraviny opúšťajú žalúdok, čím poskytujú kyseline viac času na zálohovanie do pažeráka. Po jedle si ľahnite a nespite najmenej tri hodiny. Po jedle počkajte dve až tri hodiny na cvičenie.

Nadváha spôsobuje tlak na žalúdok a zhoršuje príznaky. Prestaňte fajčiť, aby ste znížili tvorbu kyslého refluxu a zabránili vysychaniu slín; sliny pomáhajú chrániť pažerák pred kyselinou. Neužívajte blokátory vápnikových kanálov, tetracyklín, aspirín, ibuprofén, sodnú soľ naproxénu, chinidín, teofylín, sedatíva, trankvilizéry alebo alendronát. Nenoste priliehavé oblečenie. Zvládajte stres čo najlepšie, pretože spomaľuje trávenie, čo dáva kyseline viac času na jej formovanie.