Info

Môžu sa krvné cievy zväčšiť, keď pracujete?

Môžu sa krvné cievy zväčšiť, keď pracujete?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Keď cvičíte, možno vás bude zaujímať iba schudnutie alebo tvar, ale takmer každá bunka v tele reaguje, keď zdvíhate závažia, navštevujete aerobiku alebo hop na stacionárnom bicykli, aby ste mohli jazdiť na bicykli s klimatizáciou. Keď váš srdcový rytmus začne stúpať, viete, že vaša krv pumpuje, ale pravdepodobne ste nevedeli - a určite necítite - vaše krvné cievy sa pri cvičení zväčšujú.

Prečo sa rozširujú

Čas, keď intenzita cvičenia prekročí kyslíkové rezervy vášho tela, je vtedy, keď začnete ťažšie dýchať. Je to spôsob signalizácie vášho tela, že celý systém - váš mozog, pľúca a svalové tkanivo - potrebuje viac kyslíka. To je, keď malé krvné cievy, tiež známe ako kapiláry, expandujú. Umožňuje im prenášať viac kyslíka do svalov a iných častí tela, ako aj odvádzať kyselinu mliečnu a oxid uhličitý.

Zvyšujú sa tiež

Cvičenie má všeobecný vplyv na krvné cievy. Nielenže to spôsobí, že sa zväčšia, ale má tiež za následok zvýšenie počtu krvných ciev, ktoré máte. Timothy J. Smith vo svojej knihe „Obnova: Proti starnutiu revolúcie“ píše, že pravidelné aeróbne cvičenie, ktoré zvyšuje veľkosť vašich kapilár, tiež podmieňuje vaskulárny systém, aby predvídal ďalšie zaťaženie. Na uspokojenie očakávaného dopytu vaše telo rozšíri počet krvných ciev až o 50 percent vo svaloch, ktoré sa často cvičia.

Je to dobrá vec

Viac je lepšie, pokiaľ ide o zvyšovanie počtu a veľkosti krvných ciev. Výsledkom väčšieho množstva krvných ciev je zlepšená kardiovaskulárna účinnosť pri dodávaní kyslíka do celého tela, čo prospieva celému systému. Vaše svaly sú schopné samy fungovať, rásť a opravovať sa a vaše srdce sa tiež zlepší. V článku o cvičení pre vedecký Američan Coco Ballantyne hovorí čitateľom, že cvičenie má „dolaďovací“ efekt na systém - autonómny nervový systém - vo vašom tele, ktorý riadi kontrakciu a rozširovanie vašich kapilár. Výsledkom je nižší krvný tlak, znížený pokojový srdcový rytmus a znížené riziko srdcových chorôb.

Použite 'Em alebo Lose' Em

Príčinou zväčšovania krvných ciev je všetko vo vašich rukách - vy sa rozhodujete, či budete pravidelne cvičiť, čo je optimálne pre udržanie účinného vaskulárneho systému. Ale rovnako ako svaly si vaše kapiláry nezachovajú svoju zväčšenú veľkosť, ani počet krvných ciev nezostane dlho zvyšovaný, ak nebudete pokračovať v cvičení. Ak nebudete udržiavať svoju úroveň fyzickej aktivity, vaše telo nebude využívať všetky vyvinuté kapiláry. Potom začne „zmenšovať“ a vypína ďalšie krvné cievy, ktoré sa nepoužívajú.