Rôzne

Biologický význam lipidov

Biologický význam lipidovWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Na lipidy často myslíme negatívne, pretože máme tendenciu ich porovnávať iba s tukmi. Možno vás prekvapí, že lipidy sú dosť rozmanité a sú nevyhnutné pre každý telesný systém. Lipidy sú úzko spojené s takmer všetkými bunkami nervového systému, a preto hrajú veľkú úlohu v každom koordinovanom pohybe, ktorý robíme. Membrána každej jednotlivej bunky vo vašom tele je primárne zložená z lipidov. Dostupnosť lipidov je nevyhnutná na udržanie zdravých vlasov a pokožky, na správne fungovanie nervového systému a na podporu vstrebávania vitamínov A, D, E a K.

Druhy

V našom tele lipidy existujú ako vosky, oleje, tuky, fosfolipidy, vitamíny a steroidy. Vosky pomáhajú chrániť zvukovod. Olej-vylučujúce žľazy sa nachádzajú v spojení s vlasovými folikulami cez pokožku, čím ju udržiavajú kondicionovanú. Tuky sa používajú na dlhodobé skladovanie energie. Fosfolipidy tvoria membrány v každej bunke a steroidy sa používajú ako poslovia v tele.

Význam

Ušný vosk je vylučovaný špeciálnymi žľazami, ktoré sa nachádzajú vo vnútri kože zvukovodu. Rovnako ako miniatúrna lepiaca pasca je jej účelom zachytiť cudzie predmety skôr, ako sa dostanú do citlivého ušného bubienka. Pri pokuse o odstránenie ušného vosku je potrebné postupovať opatrne, pretože sa môže poškodiť ušný bubienok, zvyšuje sa riziko upchatia vosku a odstránenie ušného vosku z kanála tiež eliminuje ochranu, ktorú poskytuje. Pokiaľ sa nečistota nevyčistí, vosk sa z ušného kanálika samo presunie.

Identifikácia

Tuky sa označujú ako nasýtené alebo nenasýtené na základe usporiadania svojich atómov, čo zasa ovplyvňuje ich vlastnosti. Nasýtené tukové molekuly sú rovné a pevne sa zbalia, zatiaľ čo nenasýtené tukové molekuly sú zauzlené a tvoria voľnejšie usporiadanie. Nasýtené tuky možno pri izbovej teplote odlíšiť od väčšiny nenasýtených tukov skúmaním ich formy. Nasýtené tuky sú pri izbovej teplote tuhé (maslo, slanina a syr), zatiaľ čo nenasýtené tuky sú tekuté (rastlinný a olivový olej). Mimochodom, takmer všetky nasýtené tuky pochádzajú zo zvierat, zatiaľ čo nenasýtené tuky sa produkujú v rastlinách.

Mylné

V snahe schudnúť a znížiť výskyt srdcových chorôb, cukrovky a rakoviny, ľudia s vedomím zdravia znížili tuky vo svojej strave. Príjem a dostupnosť tukov je však nevyhnutný na udržanie zdravých vlasov a pokožky, na správne fungovanie nervového systému a na podporu vstrebávania alebo produkcie vitamínov A, D, E a K. Navyše, výskum na Harvardskej škole verejnosti Zdravie preukázalo, že typ tuku v potrave môže byť pre naše zdravie dôležitejší ako množstvo spotrebovaného tuku.

Dôležité informácie

Baktérie sa darí na olejoch vylučovaných na povrchu kože na spodnej časti každého vlasového folikulu, najmä v tých častiach tela, kde je najvyššia vlhkosť (t. J. Jamy na rukách). Odpady, ktoré tieto baktérie žijú a množia sa, vydávajú tento charakteristický a útočný telesný zápach. Len umytie vodou nepomôže, pretože baktérie zostanú a olej sa nevymyje iba vodou. Na očistenie oleja a baktérií musíte použiť vo vode čistiaci prostriedok, ako je mydlo, alebo použiť alkohol, pretože tieto oleje sa ľahko rozpustia v každom z nich.

Výhody

Vrstvy červov, ktoré sa nachádzajú pod kožou morských cicavcov so studenou vodou, ako sú mrože a modré veľryby, sú tuky, ktoré izolujú zvieratá a umožňujú im prosperovať v chladnom prostredí. Lipidy nielen vytvárajú vynikajúce tepelné izolátory, ale sú v podstate tiež elektrické izolátory. Neuróny sú bunky, ktoré prenášajú elektrické signály do celého tela. Každý neurón je obklopený špecializovanými bunkami plnými tukov, ktoré bránia susedným neurónom skrátiť sa navzájom.

Potenciál

Bionafta sľubuje, že bude lacnejšou a čistejšou spaľovacou alternatívou k palivovej alternatíve k nafte. Na výrobu bionafty sa používajú spracované rastlinné a živočíšne tuky, vďaka ktorým je biologicky odbúrateľný a netoxický. Od roku 2010 je výroba a infraštruktúra bionafty založená v celých Spojených štátoch amerických a je obzvlášť hustá vo východnej polovici a západnom pobreží.