Info

Čučoriedky Vs. Granátové jablko

Čučoriedky Vs. Granátové jablko


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Čučoriedky aj granátové jablká obsahujú vysoké množstvo základných živín a zarába im miesto na mnohých zoznamoch superpotravín. Ich pridanie do vašej stravy vám pomôže získať odporúčané množstvo základných živín a potenciálne znížiť riziko zdravotných problémov, ako sú srdcové choroby a rakovina.

Macronutrients

Čučoriedky aj granátové jablká sú výživné voľby ovocia. Šálka ​​čučoriedok poskytuje 84 kalórií, 1 gram bielkovín, 0,5 gramu tuku a 21,5 gramov uhľohydrátov vrátane 3,6 gramov vlákniny. To je 14 percent dennej hodnoty pre vlákno 25 gramov. Rovnaká dávka porcie granátových jabĺk alebo semenných vakov obsahuje 144 kalórií, 2,9 gramu bielkovín, 2 gramy tuku a 32,5 gramov uhľohydrátov vrátane 7 gramov vlákniny alebo 28 percent DV. Kým granátové jablká sú v bielkovinách aj vlákninách vyššie ako čučoriedky, majú tiež vyšší obsah kalórií a tuku.

Stopové prvky

Granátové jablká poskytujú viac vitamínov a minerálov ako čučoriedky, s 12 percentami DV pre draslík, 30 percentami DV pre vitamín C, 17 percentami DV pre foláty a 36 percentami DV pre vitamíny K na 1 šálku. Čučoriedky sú však stále dobrým zdrojom mikroživín s 24 percentami DV pre vitamín C a 36 percentami DV pre vitamíny K v každej porcii. Potrebujete draslík na potlačenie účinku sodíka na zvýšenie krvného tlaku a vitamín C je nevyhnutný na hojenie rán a tvorbu kolagénu. Folát je potrebný na tvorbu DNA a zrážanie krvi vyžaduje vitamín K.

Antioxidanty

Obe plody poskytujú antioxidanty, ktoré pomáhajú predchádzať poškodeniu buniek zlúčeninami nazývanými voľné radikály, ale čučoriedky obsahujú viac týchto živín. Podľa štúdie uverejnenej v „Nutričnom vestníku“ v roku 2010. 100-gramová porcia čučoriedok alebo asi 2/3 šálka, obsahuje medzi 1,26 a 9,24 mikromólov, v závislosti od typu čučoriedok a od miesta, kde sa pestuje. Medzi tieto antioxidanty patria flavonoidy, polyfenoly a antokyány. Rovnaké množstvo granátových jabĺk poskytuje medzi 1,76 a 1,94 mikromólov antioxidantov; veľa antioxidantov v granátovom jablku sa nachádza v dužine, ktorá sa bežne nekonzumuje. Jesť granátové jablko vám poskytne antokyány, polyfenoly a izoflavóny.

Použitie

Aj keď si môžete občerstviť obidva tieto plody samostatne, existuje veľa iných spôsobov, ako ich zahrnúť do vašej stravy. Pridajte tieto výživné potraviny do ovocných alebo zelených šalátov, použite ich na vytvorenie salsy alebo chutney, ktoré slúžia popri mäsových pokrmoch, alebo ich posypte müsli a jogurtom a vytvorte dezertný parfait. Vyhoďte čučoriedky do smoothies, jogurtu, pečiva a obilnín. Zmiešajte oblúky granátového jablka s nakrájanými hruškami, škoricou, muškátovým orechom, citrónovou šťavou a mandľami na jednoduchý dezert alebo ich kombinujte s quinoa, kokosom, mandľami, škoricou a malým medom na prípravu raňajok.