Info

5 Príčiny obezity v Amerike


Obezita je teraz v Amerike epidémia. Podľa Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb bolo viac ako 35 percent amerických dospelých považovaných za obéznych, čo má index telesnej hmotnosti vyšší ako 30 od roku 2010. Miera obezity je najvyššia v južných štátoch a na Stredozápade. Konfliktné informácie o cvičení, najnovších stravovacích návykoch a správnom výbere jedla môžu sťažiť rozpoznávanie skutočných príčin obezity v Amerike. Existuje mnoho prispievajúcich faktorov, ale lekári a vedci sa zhodujú na piatich hlavných príčinách.

Nečinnosť

Priemerný Američan má v porovnaní s ostatnými krajinami sedavý životný štýl. Pretože vymoženosti, ako sú autá, mobilné telefóny, diaľkové ovládače a rýchle prejazdy potravinami, sú široko dostupné, priemerný dospelý dostane pravidelné cvičenie iba vtedy, ak si ho naplánuje na svoj deň. Keď sa život stáva viac stresujúcim a hektickým a ekonomika upadá, cvičenie sa tlačí do horáka v prospech dlhšej pracovnej doby a súbežnej potreby väčšieho odpočinku.

Slabé výbery potravín

Aj keď si môžete byť dobre vedomí toho, ako vyzerá vyvážená strava, dosiahnutie jedného môže byť ťažšie, ako by ste očakávali. Vysoko spracované doplnkové potraviny obsahujú skrytý sodík, nasýtené tuky a kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy. Mnoho zaneprázdnených rodín sa rozhoduje pre rýchle občerstvenie, v ktorom dokonca aj ich „zdravé možnosti“, ako je grilované kurča alebo šaláty, majú vysoký obsah tuku a sodíka. Čerstvé a organické potraviny varené od nuly sú drahé, časovo náročné a vyžadujú si plánovanie, nie väčšinu dospelých, ktorí sa naučili. Porcie reštaurácií a rýchleho občerstvenia sú také veľké, že väčšina Američanov netuší, ako vyzerá zdravá porcia. Napríklad podávanie uvarených cestovín je polovica šálky. Väčšina reštaurácií bude slúžiť na cestovinové porcie najmenej trikrát väčšie.

Genetika

Je pravda, že rodinná genetika zohráva úlohu pri ukladaní tukov a pri ich akumulácii na tele. Samotné gény neznamenajú, že budete obézny, ale môžu spôsobiť určité choroby súvisiace s obezitou, ako je Prader-Williho syndróm a Bardet-Beidlov syndróm. K vašej váhe tiež prispievajú ďalšie faktory správania, ako sú úroveň aktivity a stravovacie návyky. Rodinný životný štýl a stravovacie návyky môžu výrazne ovplyvniť obezitu. Okamžité a rozšírené rodiny môžu mať hlboko zavedené rituály oslávovania jedlom, konzumáciou potravy alebo konzumáciou tradičných jedál s vysokým obsahom tuku, kalórií alebo jednoduchých uhľohydrátov.

Vek

Vek môže byť určujúcim faktorom obezity. Starší Američania sa starnú, čím menej strácajú aktivitu a strácajú svalovú hmotu. Keďže telesné procesy spomaľujú a sú menej efektívne, môže byť oveľa ťažšie udržiavať si zdravú váhu, aj keď je to možné so správnou stravou a cvičením. Nárast detskej obezity - 25 percent amerických detí trpí nadváhou alebo obezitou - ukazuje, že pri nesprávnom výbere jedla a nečinnosti sa obezita môže vyskytnúť aj u malých detí.

Socioekomické prostredie

Chudoba a nebezpečné prostredie môžu byť príčinou obezity. Nedostatočný prístup k čistým a bezpečným priestorom na rekreáciu, vysoká cena čerstvých potravín a nedostatočný prístup do obchodov, ktoré poskytujú kvalitné jedlo, môžu súvisieť s domácnosťami s nízkymi príjmami.

Zdroje