Rôzne

Domáce ošetrenie pre vši


Vši na hlave môžu byť frustrujúcim a ťažko odstrániteľným parazitickým hmyzom. Podľa kliniky Mayo sú vši druhou najväčšou prenosnou chorobou medzi školskými deťmi. Vši sa môžu ľahko šíriť osobným kontaktom a sú vysoko nákazlivé. Existuje mnoho spôsobov, ako liečiť vši, vrátane zamestnávania insekticídov na ničenie hmyzu. Existujú však netoxické spôsoby, ako sa tohto hmyzu zbaviť.

Špinavých peňazí

Podľa Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) by ste mali umyť, namočiť alebo vysušiť predmety, ktoré môžu obsahovať vši pri teplotách vyšších ako 130 stupňov Fahrenheita. Ak máte deti, umyte ich posteľnú bielizeň, oblečenie a plnené zvieratá v horúcej mydlovej vode. Pri sušení predmetov nezabudnite urobiť viac ako 20 minút, aby ste zabili všetky vši alebo hnidy (šrafy). Môžete tiež čistiť položky, ak sa zdá, že samotné pranie je skľučujúce.

Česanie

Ak máte malé deti (mladšie ako 3 roky), aplikácia liečivých šampónov môže byť pre vaše dieťa potenciálne škodlivá. Môžete zvážiť rozmiestnenie dieťaťa hrebeňom s jemnými zubami. Pediater Dr. Greene odporúča používať produkt s názvom LiceMeister, ktorý si môžete kúpiť online. Hrebeň má malé zuby, ktoré sú umiestnené tesne pri sebe a účinne odstraňujú vši, bez toho, aby vytiahli vlasy vášho dieťaťa. Pred vyčesávaním vlasov dieťaťa zvlhčite vlasy a na vlasy naneste kondicionér. Potom vytiahnite hrebeň cez vlasy a odstráňte všetky vši, ktoré vidíte.

Vazelína vazelína

Toto ošetrenie môže byť komplikované, takže ak ho používate na svojom dieťati, pred spaním ho vložte na vankúš dieťaťa. Liberálne naneste vazelínu na vlasy a cez noc zakryte hlavu dieťaťa sprchovacím uzáverom. Nasledujúce ráno umyte vazelínu z vlasov vášho dieťaťa. Nepoužívajte bežný šampón, pretože bežný šampón nie je dostatočne účinný na vymytie vazelíny. Používanie mydiel na mydlo, ako je napríklad Palmolive alebo Siedma generácia, funguje lepšie, pretože v nich mydlo obsahuje odmasťovací produkt. Akonáhle ste si šampón vybrali z vlasov vášho dieťaťa, začnite proces roztrhávania hrebeňom s jemnými zubami.

Domáce šampón

Dobrým šampónom, ktorý funguje rovnako dobre ako liečivé výrobky, je tento recept na domáce rozmnožovanie. Oleje sa dajú kúpiť na trhoch so zdravou výživou, ako sú napríklad Whole Foods. V prípade šampónu zmiešate tri polievkové lyžice olivového oleja, jednu čajovú lyžičku oleja zo stromov čaju a jednu čajovú lyžičku oleja z eukalyptu. Po zmiešaní týchto prísad ich skombinujte s malým množstvom šampónu (asi čajovej lyžičky). Naneste túto zmes na vlasy a prikryte ju sprchovacím uzáverom po dobu až 30 minút. Tento šampón môže poškodiť oči, ak sa do nich dostane. Ak používate na dieťa, nezabudnite sledovať svoje malé dieťa. Vyplachovanie zmesi z vlasov môže trvať dva plné šampóny. Po umytí vlasov použite hrebeň na jemné zuby, aby ste uvoľnili hlavu.

Metódy čistenia

Akonáhle ste sa nakazili všami, môže sa stať zložitým procesom zbaviť sa týchto parazitov. Prevencia je prospešná pri predchádzaní zamoreniu. Podlahy by sa mali každý deň vysávať, aby sa odstránili všetky možné živé vši a hnidy. Posteľnú bielizeň a nepotierateľné predmety možno uložiť do vzduchotesných vriec až na štyri dni, aby sa zabili vši. Namočte hrebene alebo kefy, baretky, vlasové kravaty a čelenky do trenia s alkoholom najmenej jednu hodinu. Deti sú náchylnejšie na vši, a preto im radia, ako zabrániť zamoreniu. Podľa programu Kids Health varujte svoje deti, aby nepoužívali iné detské vlasové prípravky, ako sú kefy alebo uteráky. Varujte svoje deti, aby sa pri hraní vyhli kontaktu s hlavou. Neležte na výrobkoch, ktoré použil niekto, kto je nakazený vši. Jednoduché metódy, ako sú tieto, vám môžu pomôcť vyhnúť sa možnému obťažovaniu vši.