Rôzne

Rozdiel medzi okuliarmi bez čiary a progresívnymi


Bifokálne čočky a progresívne šošovky nie sú často vzájomne zamieňané. Poskytujú však korekciu zraku rôznymi spôsobmi. Pochopenie rozdielov vám pomôže zistiť, aký typ šošoviek si vyžaduje optik.

Histórie

Okuliare boli vynájdené v polovici 15. storočia, ale až v 18. storočí boli predstavené bifokály. Trvalo takmer ďalších 200 rokov, kým sa v roku 1959 vymysleli nelineárne bifokály. Tieto šošovky vznikli čiastočne preto, že niektorí používatelia zistili, že čiara medzi hornou a dolnou polovicou šošovky je rozptyľujúca. Iní sa zaujímali o to, aby boli vnímaní ako starší ľudia kvôli potrebe okuliarov na čítanie.

Progresívne šošovky

Progresívne šošovky majú viacnásobné zväčšovacie schopnosti vložené do jednej šošovky. Ich výhoda spočíva predovšetkým v tom, že umožňuje užívateľovi vidieť na všetkých vzdialenostiach vrátane stredných vzdialeností. Čítacia plocha je však často malá a dosť zdeformovaná kvôli obmedzeniam veľkosti a hmotnosti, ktoré sú kladené na šošovky, aby sa zvýšilo pohodlie nositeľa.

Bifokálne čiary bez riadku

Bifokálne čiary bez priamky majú iba dve zväčšovacie schopnosti: jednu na videnie objektov ďaleko, napríklad pri šoférovaní, a druhú na čítanie. Bifokálne čiary bez priamky môžu eliminovať niektoré rozmazania spojené s malou oblasťou čítania progresívnych šošoviek, ale to stojí za to: necháva objekty v medzifázi rozmazané.

Identifikácia

Najjednoduchší spôsob, ako rozlíšiť bifokálne šošovky bez priamky a progresívne šošovky, je vyskúšať si ich. Bifokálne čiary bez línie majú do šošovky dva odlišné recepty, jeden na vrchu a druhý na spodku. Keď pohnete očami nahor a nadol, uvidíte dramatický rozdiel. Pri progresívnych šošovkách uvidíte pri postupe očí smerom nadol veľmi postupnú zmenu v predpise od horného okraja šošovky smerom dole.

Slávne väzby

Benjamin Franklin dostal prvý patent na bifokálne šošovky v marci 1784.