Rôzne

Aké sú príznaky a príznaky krvnej zrazeniny v mozgu?

Aké sú príznaky a príznaky krvnej zrazeniny v mozgu?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Krvné zrazeniny v mozgu môžu spôsobiť mŕtvicu. Existujú štyri typy mŕtvice. Dva nesúvisia s zrazeninami a sú spôsobené krvácaním do krvných ciev alebo artérií (subarachnid alebo mozgové krvácanie). Ďalšie dva typy mŕtvice sú spôsobené krvnými zrazeninami. Nazývajú sa to mozgová trombóza a mozgová embólia. Jedna cievna mozgová príhoda je vyvolaná trombom (zrazeninou) vytvoreným v tepnách, ktorý zastavuje alebo spomaľuje prietok krvi do mozgu. Druhá je vytvorená, keď sa embólia, ktorá je putujúcou zrazeninou z inej časti tela, uloží do tepny a spôsobí znížený prietok krvi. Keďže mozgové mŕtvice môžu spôsobiť trvalé poškodenie, je dôležité sa vzdelávať o príznakoch krvných zrazenín v mozgu.

Trombóza

Mozgová trombóza (mozgová zrazenina) je najčastejšou príčinou mozgovej príhody. Často sa vyskytuje, keď je krvný tlak nízky. Mnohokrát sa to stáva v noci alebo hneď ráno, pretože krvný tlak je potom zvyčajne nižší.

Zrazeniny vs. zdvihy

Príznaky zrazenín sú podobné príznakom mŕtvice. Často neexistujú žiadne príznaky až do doby mozgovej príhody alebo „mozgového záchvatu“. Jedným z príznakov, ktoré sa môžu vyskytnúť pred mozgovou príhodou, je bolesť hlavy, ktorá nezmizne alebo je závažnejšia ako tá, ktorú ste mali v minulosti.

Iné príznaky

Medzi príznaky krvných zrazenín v mozgu patria bolesti hlavy a závraty. Môžu byť sprevádzané zmenami zraku. Môžu sa vyskytnúť zmeny reči alebo dokonca ťažkosti s hovorením. Ochrnutie určitej časti tela môže byť tiež príznakom zrazeniny alebo mozgovej príhody. Je možné zaznamenať ťažkosti pri chôdzi, aj keď nie je paralýza.

Prechodné ischemické útoky

Niekedy sa tieto príznaky vyskytujú veľmi krátko, možno len niekoľko minút. To by mohlo znamenať, čo sa nazýva prechodný ischemický útok (TIA). Je to „mini-zdvih“, ktorý môže viesť k úplnému fúknutiu. Preto, aj keď sa príznaky rýchlo stratia, jedincovi s týmito príznakmi by sa mala okamžite venovať lekárska starostlivosť.

Výstraha

Pretože krvné zrazeniny blokujú prietok krvi a môžu v mozgu spôsobiť mŕtvicu, sú veľmi nebezpečné. Problém je v tom, že bunky rýchlo odumierajú bez krvi do mozgu, a tak môže dôjsť k trvalému poškodeniu. Čím skôr dôjde k liečbe, tým menšia je pravdepodobnosť dlhodobého trvalého postihnutia v dôsledku smrti mozgových buniek.