Rôzne

Ako sa Strep Throat šíri?


Každé jeseň sa tisíce detí vracajú do školy s novými batohmi a vysokými očakávaniami. Pri prestávke vďakyvzdania sa značná časť z nich bude sťažovať na bolesti v krku, bolesti hlavy a bolesti žalúdka. Bežia horúčky, sťažujú sa na opuchnuté krčné žľazy a majú problémy udržať si svoj obed. Stručne povedané, budú mať stiahnuté hrdlo strep, infekciu spôsobenú baktériou streptokokov skupiny A. Nie všetky bolesti v krku sú hrdlami „strep“ - iba asi päť až desať percent bolesti v krku súvisí so strepami. A nie všetky strep "darčeky", alebo sa objaví, ako bolesť v krku. Niektorí ľudia prenášajú baktérie, ale nikdy nepodľahnú infekcii, ktorú vytvára. Strep je však najbežnejšou bakteriálnou infekciou u detí vo veku od päť do pätnástich rokov. Dôvodom je spôsob šírenia infekcie.

Streptokok skupiny A je nákazlivý. Baktérie sú prenášané hlienom a inými telesnými tekutinami. Kľúčom k úspechu školy je, že deti neustále utierajú alebo sa dotýkajú ich tváre. Z rúk jedného dieťaťa baktérie cestujú do kníh, ceruziek a povrchov v triedach. Keď si ďalšie dieťa požičia ceruzku alebo sa dotkne knihy alebo pultu a zdvihne ruku k svojej tvári, cyklus je kompletný a baktérie našli nového hostiteľa. Aj keď baktérie dobre reagujú na liečbu antibiotikami, ako je penicilín, väčšina detí si sťažuje na chorobu, kým sa ich hrdlo nezavrie bolestivosťou a opuchnutými žľazami. To dáva baktériám dvoj- až trojdňové okno na cestu, kým sa prvé dieťa sťažuje rodičovi. V čase, keď rodič dostane dieťa na rýchly antigénny test na strep, baktérie cestovali k tuctu ďalších detí, ktoré ho šíria do tucta ďalších, kým nebola vystavená celá trieda vrátane učiteľa. Jedným z hlavných dôvodov, prečo sú deti napomenuté, aby si v škole tak často umývali ruky --- a že keď to triedny rozpočet umožňuje, sú k dispozícii dezinfekčné krémy --- je to, že deti na rozdiel od dospelých nemyslia skôr, ako použijú ruky, aby utrite si oči alebo si vyberte nos. Do tohto správania sa zapájajú oveľa častejšie ako dospelí.

Hlavnou sezónou Strepu je neskoro na jeseň a začiatkom zimy, keď sú zimné okná zatvorené a vzduch voľne cirkuluje. Deti, ktoré zbierajú baktérie strep v škole, ich nevyhnutne privedú domov, aby ich zdieľali so svojou rodinou. Antibiotiká obmedzujú nákazlivé vlastnosti baktérií do 48 hodín, čím poskytujú choroboplodné zárodky dva až päť dní, v závislosti od toho, ako rýchlo je infekcia správne diagnostikovaná, cirkulujú v škole a doma. Vzhľadom na ľahkosť, s akou sa strep infekcia môže šíriť a utrpenie, ktoré spôsobuje, nie je divu, že mnoho škôl trvá na tom, aby sa škrípanie krku hlásilo škole a aby deti, ktoré sú choré, zostali doma, až kým nebude infekcia pod kontrolou. Rodičia môžu pomôcť posilnením pravidiel umývania rúk a udržiavaním čistých povrchov.