Rôzne

Čo jesť na zníženie hladiny cukru v krvi

Čo jesť na zníženie hladiny cukru v krvi


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Potraviny s nízkym až stredným hodnotením glykemického indexu pomáhajú predchádzať zvýšeniu hladiny cukru v krvi a udržujú stabilnú hladinu glukózy. Tieto potraviny majú zvyčajne vysoký obsah vlákniny a nízky obsah jednoduchých uhľohydrátov, ako je rafinovaný cukor. Zostavte si stravu okolo ovocia a zeleniny, chudého mäsa a morských plodov, celých zŕn a nízkotučnej mliečnej výrobky, aby ste udržali nízku hladinu cukru v krvi. Patria sem aj osobitné potraviny v rámci týchto kategórií, ako napríklad cibuľa a sójové bôby, o ktorých sa vedecky dokázalo, že znižujú hladinu cukru v krvi. Vždy sa poraďte so svojím lekárom o tom, aké potraviny by ste mali jesť, aby ste spravovali hladinu cukru v krvi. Klinika Cleveland odporúča, aby ste sa skontaktovali so svojím lekárom, ak hladina cukru v krvi presahuje 180 miligramov na deciliter po dobu dlhšiu ako sedem dní alebo ak dva po sebe nasledujúce hodnoty sú vyššie ako 300 miligramov na deciliter.

Potraviny s nízkym glykemickým indexom

Glykemický index je miera, v akej jedlo zvýši hladinu cukru v krvi po jedle. Jedlo s GI skóre 70 alebo vyšším - biely chlieb, červenohnedé zemiaky a biela ryža - je vysoké na stupnici a pravdepodobne zvýši hladinu cukru v krvi. Potraviny so skóre 56 až 69 sú mierne a potraviny so skóre pod 55 sú potraviny s nízkym GI. Potraviny so stredným GI zahŕňajú rýchle ovos, celozrnný alebo ražný chlieb pita a hnedú a divú ryžu, zatiaľ čo potraviny s nízkym GI zahŕňajú väčšinu ovocia a všetku zeleninu, ako je hlávkový šalát, zelené fazule, ružičkový kel a paradajky; škrobová zelenina ako kukurica, sladké zemiaky a fazuľa; 100% celozrnný chlieb; a ovsené vločky a müsli.

Potraviny bohaté na vlákninu

Vláknina je súčasťou rastlinných potravín, ktoré vaše telo nemôže stráviť. Prechádza tráviacim traktom takmer nezmenený, ale spomaľuje trávenie a vstrebávanie cukru do krvného obehu a pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi stabilnú. Potraviny s najvyššou hodnotou vlákniny sú karfiol a brokolica, kapusta, bobule, listová zelenina, zeler, tekvica, fazuľa, huby a šošovica. Celé zrná sú tiež dobrým zdrojom vlákniny.

Štíhle proteíny a zdravé tuky

Bielkoviny a tuky nemajú veľký vplyv na hladinu cukru v krvi; viditeľné účinky majú iba uhľohydráty. Bielkoviny a tuky sa však trávia pomalšie ako uhľohydráty. Keď sa však konzumujú so stredne alebo vysokým glykemickým cukrom, môžu bielkoviny a tuky pomôcť spomaliť absorpciu cukru do krvného obehu a tlmiť účinky na zvýšenie hladiny cukru v krvi. Ak budete jesť stredne alebo vysoko GI sacharidy, spárujte ich s podávaním chudého proteínu, ako je kuracie mäso z bieleho mäsa alebo tofu, a podávaním zdravého tuku, ako je napríklad malý olivový olej alebo unca vlašských orechov. ,

Zvýraznite tieto potraviny

Určité potraviny sa skúmali z hľadiska účinkov na zníženie hladiny cukru v krvi. Výsledky štúdie prezentovanej na 97. výročnom stretnutí Endokrinnej spoločnosti ukázali, že výťažok z cibuľovej cibule významne znížil hladinu cukru v krvi u diabetických potkanov. To u ľudí ešte nebolo testované. Ďalšia štúdia uverejnená v septembri 2008 v publikácii Výživa a prax vo výžive zistila, že doplnením praženým sójovým práškom trikrát denne sa významne znížila glukóza nalačno aj glukóza po jedle. Listové zelené sú ďalšou vynikajúcou voľbou. Štúdia uverejnená v službe Diabetes Care v decembri 2004 zistila, že v priebehu 10-ročného obdobia u žien, ktoré jedli stravu bohatú na listové zelene, sa vyvinula cukrovka 2. typu s najmenšou pravdepodobnosťou.