Rôzne

Ako zistiť, či máte poškodenú pečeň

Ako zistiť, či máte poškodenú pečeň


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pečeň je jedinečný orgán v tom, že má schopnosť regenerácie. V akútnych situáciách, ako je predávkovanie acetaminofénom, požitie jedovatých divých húb a určité vírusové infekcie, pečeň zvráti poškodenie pomocou času a liekov. V chronických situáciách, ako je cirhóza, hepatitída, hemochromatóza a podvýživa, môže byť pečeň poškodená tak vážne, že jediná možnosť je jej uloženie alebo celková transplantácia. Kľúčom k úspešnému výsledku je včasné ošetrenie tým, že navštívite svojho lekára a uvedomujete si príznaky poškodenia pečene.

Poraďte sa so svojím lekárom o vykonaní niektorých testov na kontrolu poškodenia pečene. Lekár vykoná jeden alebo všetky z nasledujúcich krokov: fyzikálne vyšetrenie, krvné testy s funkciou pečene a CBC a obrazový test brucha, ako je napríklad CT alebo ultrazvuk. Všetky tieto testy pomôžu pri diagnostikovaní rozsahu poškodenia pečene a objasnení všetkých možností liečby.

Vyhnite sa alkoholu, ak máte podozrenie, že máte poškodenie pečene. Alkohol je jednou z hlavných príčin poškodenia pečene. Alkohol sa metabolizuje v pečeni a problém zhoršuje pitie.

Skontrolujte, či vaše telo nemá známky poškodenia pečene. Žlté hrbole okolo očí, prsty, ktoré sa skrútia smerom nahor, červené dlane, opuchnuté brucho a krvné cievy podobné pavúkom na koži, to všetko sú znaky možného poškodenia pečene. Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, navštívte svojho lekára.

Zvážte, či schudnete. Strata hmotnosti, nízka chuť do jedla a pocit nevoľnosti a slabosti sú príznaky poškodenia pečene. Ak spozorujete tieto príznaky, povedzte to svojmu lekárovi.

Skontrolujte, či na stoličkách nie sú známky poškodenia pečene. Ak vaša stolica vyzerá mastne a zápach, môže to byť spôsobené poškodením pečene. Podpora žlče v pečeni spôsobuje nedostatok absorpcie tukov a vitamínov rozpustných v tukoch v tele a spôsobuje mastnú stolicu.