Rôzne

Zoznam nerafinovaných uhľohydrátov


Nedávne stravovacie návyky povzbudili presvedčenie, že všetky uhľohydráty sú pre nás zlé. Naše telá však potrebujú určité sacharidy, aby nám poskytli energiu pre tento deň. Existujú dobré uhľohydráty a zlé uhľohydráty. Zlé uhľohydráty sú rafinované a zbavené nutričnej hodnoty, zatiaľ čo nerafinované uhľohydráty sú zdravé. Jesť nerafinované uhľohydráty je kľúčom k udržaniu zdravej hmotnosti, pretože spomaľujú reakciu inzulínu v tele a dlhšie sa cítia plné.

Zrná

Získajte nerafinované uhľohydráty jedením celozrnných potravín, ktoré používajú všetky časti obilia: endosperm, otruby a klíčky. Rafinované zrná sú zbavené otrúb a klíčkov, ktoré sú najviac výživnými časťami zrna. Vyhľadajte celozrnné pečivo vyrobené z prísad ako celozrnná múka, celá jačmenná múka alebo celá ovsená múka. Nájdete tiež cestoviny z celozrnnej múky. Medzi ďalšie celé zrná patria bežné potraviny, ako je hnedá ryža, divá ryža, ovos, raž a kuskus. Medzi menej časté celé zrná patrí amarant, ľanové semeno, bulgur, proso, quinoa, špaldové a pšeničné bobule.

Sladidlá

Najbežnejšie konzumovanými sladidlami sú rafinovaný biely cukor a kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy, ale nie sú výživné. Prírodné cukry nám poskytujú zdravé, nerafinované uhľohydráty a pomalšie sa rozkladajú na naše krvné toky ako rafinované uhľohydráty. Nerafinované sladidlo bude mať obvykle hnedú alebo žltkastú farbu, a nie jasne bielu farbu. Turbinado cukor, med, melasa, nerafinovaný trstinový cukor, ryžový sirup a jačmenná slad sú všetky nerafinované sladidlá. Ako alternatívu k rafinovanému bielemu cukru môžete vyskúšať aj cirokový sirup, kukuričný cukor, agávový nektár, brezový sirup alebo palmový cukor.

Ovocie a zelenina

Jedenie nerafinovaných uhľohydrátov vo forme ovocia a zeleniny je jedno z najlepších dietetických rozhodnutí, ktoré môžete urobiť. Okrem poskytovania zdravých sacharidov sú balené so zdraviu prospešnými vitamínmi, minerálmi a vlákninou. Všetky uhľohydráty v ovocí a zelenine nie sú rafinované: keď do týchto potravín pridáte biely cukor, balíte na rafinované sacharidy. Môžete ich jesť čerstvé alebo varené, mrazené alebo z plechovky, ale je dôležité jesť najmenej päť porcií denne. Vyskúšajte potraviny ako špenát, kapusta alebo horčica, aby ste získali super vitamín. Plody ako jablká, hrušky a banány majú vysoký obsah živín a vysoký obsah vlákniny. Fazuľa a orechy tiež obsahujú nerafinované uhľohydráty a majú vysoký obsah vlákniny.