Rôzne

Ako si vybrať víno pre stredomorskú stravu


O zdravotných výhodách stredomorskej stravy, ktorá odzrkadľuje uprednostňované potraviny v južnom Taliansku, južnom Francúzsku a Grécku, sa už veľa zmienilo. Spolu s zdôrazňovaním zdravých tukov, ako je olivový olej, jedením veľkého množstva čerstvého ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov a konzumáciou iba mierneho množstva mäsa, rýb a hydiny, prívrženci tejto stravy spôsobujú, že vypijú pohár alebo dve vína. každý deň. Ak chcete získať všetky výhody tohto diétneho režimu, uvádzame niekoľko pokynov, ako zvoliť víno, ktoré ho bude sprevádzať.

Plánujte piť víno iba s jedlom. Rekreačné pitie zvyčajne nie je súčasťou stredomorského životného štýlu, ale dobré jedlo bez pohára vína je nemysliteľné.

Pite iba malé množstvá. Tradičná stredomorská strava zahŕňa jednu až dve porcie vína denne, ale porcie bývajú menšie ako tie, ktoré sa nachádzajú v amerických reštauráciách. Ak idete na večeru, objednajte si víno pri pohári a nechajte si ho servírovať so sebou. Nepite viac ako dve poháre a pre dosiahnutie najlepších výsledkov zastavte pri jednej.

Vyberte si červené víno na bielom. Ak normálne pijete biele víno a nepáči sa vám červené, môžete to urobiť kompromitáciou vypitím ružovej alebo svetlejšej červenej farby, ako napríklad Beaujolais alebo Merlot. Väčšina zdravotných výhod, ktoré získame pri pití vína, je spôsobená fytonutrientnými zložkami nachádzajúcimi sa v šupkách a semenách hrozna. Červené víno podlieha fermentácii s prítomnou šupkou a semenami, ale keď sa vyrába biele víno, odstraňuje sa pred akoukoľvek fermentáciou. Pri ružových vínach sú kože udržiavané v kontakte s vínom dosť dlho na to, aby mu dodali ružovú farbu, takže ponúkajú viac zdravotných výhod ako biele vína, ale nie až červené.

Pite mladšie vína. Hladiny fytonutrientov sa môžu postupom času zhoršovať. Zistíte, že mladšie červené vína majú vyšší obsah trieslovín a chutia oveľa lepšie, keď sa konzumujú s jedlom.

Dajte prednosť červeným vínam tmavšej a intenzívnejšej farby a chuti. To vo všeobecnosti naznačuje vyššiu hladinu fytonutrientov, čo znamená antioxidačné polyfenoly a procyanadín, o ktorom sa predpokladá, že pomáha znižovať riziko srdcových chorôb.

Zacieľte vína z oblasti Stredozemného mora, najmä z južného Francúzska, Grécka, Sardínie, Sicílie a ďalších regiónov na juhu Talianska. Ukázalo sa, že majú najvyššiu hladinu procyanadínu. Vína z oblastí s vysokou nadmorskou výškou, ako je štát Washington a niektoré časti Austrálie, sa tiež zdajú byť bohaté na procyanadín.

Ak sú vaše geografické možnosti obmedzené, pokiaľ ide o nakupovanie vína, zamerajte sa namiesto toho na konkrétne hrozno. Cabernet Sauvignon, či už pochádza z Kalifornie, Argentíny alebo Austrálie, má tendenciu mať vysoký procyanadín. • Starý vinič Zinfandel, ktorý pochádza predovšetkým z Kalifornie, je ďalšou dobrou voľbou, ako sú Malbec, Sangiovese a Nebbiolio.

Tip

  • Ak máte konkrétne obľúbené víno, s ktorým by ste sa chceli držať, prejdite na webovú stránku vinárstva a prečítajte si, ako sa vyrába. Ak počiatočné kvasenie s kožou a semenami trvá 10 dní alebo viac, víno má pravdepodobne primerané množstvo procyanadínu a môže byť súčasťou vašej stredomorskej stravy.