Rôzne

Potraviny na zníženie agregácie krvných doštičiek


Krvné doštičky sú časťou vašej krvi, ktorá spôsobuje jej zrážanie alebo zhlukovanie. Hoci zrážanie krvi je užitočné na opravu tela po fyzickom zranení, zrážanie krvi v tepnách môže tiež viesť k problémom so srdcom. Mnoho potravín poskytuje látky na riedenie krvi, ktoré znižujú agregáciu krvných doštičiek. Pred konzumáciou veľkého množstva potravín na riedenie krvi sa vždy poraďte so svojím lekárom, najmä ak užívate lieky na riedenie krvi.

Ryby a mäkkýše

Ryby a mäkkýše poskytujú vynikajúci zdroj omega-3 mastných kyselín. Vo veľkom množstve tieto tuky zdravé pre srdce znižujú agregáciu krvných doštičiek, čím pomáhajú predchádzať upchatiu tepien. Užite si losos, tuniak, tresku, lastúry a krevety. Vlašské orechy, ľanové semená, oregano a klinčeky tiež poskytujú tieto zdravé tuky.

Zelenina

Mnoho zeleniny obsahuje omega-3 tuky, vrátane karfiolu, zeleného korenia, rímskeho šalátu, brokolice, kapusta a kapusty. Niektoré druhy zeleniny obsahujú aj salicyláty, ktoré sa nachádzajú v aspiríne a riedia krv, aby sa zabránilo zrážaniu. Salicyláty sa vyskytujú prirodzene v uhorkách, lucernách, hubách, reďkovkách a cukine, poznamenáva WebMD. Podľa webovej stránky Svetovo najzdravších potravín výskum časopisu American Medical Association naznačuje, že paradajková šťava môže znížiť agregáciu krvných doštičiek. Štúdia sa zamerala na účinky paradajkovej šťavy na ľudí s cukrovkou 2. typu. Pri výbere paradajkovej šťavy sa rozhodnite pre odrody s nízkym obsahom sodíka.

Ovocie

Bobule, čerešne, pomaranče a hrozienka tiež obsahujú salicyláty, ktoré znižujú agregáciu krvných doštičiek, podľa štúdie o účinkoch salicylátov nachádzajúcich sa v potravinách na kardiovaskulárne zdravie. Podľa najzdravších potravín na svete hrozno tiež znižuje agregáciu krvných doštičiek.

Arómy a prísady

Salicyláty sa vyskytujú v rôznych potravinárskych prísadách, najmä dochucovadlá. Pečené potraviny, ako sú koláče a koláče, často obsahujú salicyláty, napríklad nápoje, cukríky, žuvačky, zmrzliny a sirupy. Mnohé ovocné a vanilkové arómy tiež obsahujú tieto prírodné riedidlá krvi.

Korenie

Podľa najzdravších potravín na svete uvoľňuje škorica cinnamaldehyd, ktorý znižuje agregáciu krvných doštičiek. Cesnak, zázvor a kurkuma tiež pomáhajú riediť krv a zabraňujú nadmernému zrážaniu.