Rôzne

Vedľajšie účinky antibiotík amoxicilínu

Vedľajšie účinky antibiotík amoxicilínu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Amoxicilín je antibiotikum, ktoré zabíja veľa rôznych druhov baktérií, a stalo sa jedným z najbežnejšie predpisovaných antibiotík. Zatiaľ čo väčšina ľudí môže brať amoxicilín bez incidentu, je dôležité rozpoznať príznaky alergií na amoxicilín, ktoré môžu byť závažné a smrteľné.

Funkcie

Amoxicilín ničí baktérie tak, že inhibuje ich schopnosť vytvárať bunkové steny, čo inhibuje množenie baktérií. Pretože životnosť jednotlivej bakteriálnej bunky je pomerne krátka, baktérie vyžadujú, aby bola infekčná vysoká miera reprodukcie.

Vlastnosti

Amoxicilín účinne ničí mnoho druhov baktérií, vrátane prospešných baktérií, ktoré sa nachádzajú v ľudskom čreve. Prirodzene sa vyskytujúce baktérie sú čiastočne zodpovedné za vodnú rovnováhu v črevách. Bez týchto baktérií (ktoré vymiznú pri užívaní amoxicilínu) sa u pacientov môžu vyskytnúť hnačky alebo iné črevné príznaky. Pri užívaní amoxicilínu sa môžu vyskytnúť aj kvasinkové infekcie. Pri usmrtení prospešných baktérií sa môžu vyskytnúť kvasinkové bunky (ktoré nie sú antibiotikami poškodené).

Vedľajšie účinky

Amoxicilín môže spôsobiť neletálne vedľajšie účinky, ktoré vymiznú ihneď po ukončení liečby antibiotikami. Môžu sa vyskytnúť závraty, nevoľnosť, nervozita, kožné vyrážky alebo záchvaty. Mnohokrát závažným reakciám často predchádzajú menej závažné reakcie, je dôležité informovať lekára o akýchkoľvek reakciách, ktoré musíte mať na amoxicilín. Pri užívaní amoxicilínu sa môžu vyskytnúť závažné alergické reakcie. Niektorí ľudia budú mať problémy s dýchaním, pretože krk a dýchacie cesty sa zúžia v reakcii na amoxicilín. Ak sa tieto reakcie neliečia okamžite, môžu mať za následok smrť. Anafylaxia sa môže vyskytnúť približne u každého zo 7 000 až 12 000 ľudí.

Dôležité informácie

Amoxicilín je derivát penicilínu. Ľudia alergickí na penicilín tiež pravdepodobne preukážu alergiu na amoxicilín. Niekedy sú alergici na antibiotiká získané z penicilínu spojené aj s inými triedami antibiotík, preto je dôležité informovať všetkých lekárov o všetkých antibiotických alergiách. Amoxicilín môže tiež znížiť účinnosť antikoncepčných tabliet.

Výhody

Použitie amoxicilínu má mnoho výhod. Liečbou tohto lieku sa lieči veľa bakteriálnych infekcií vrátane Lymeovej choroby, kvapavky a zápalu pľúc, ako aj bežných infekcií močových ciest a ušných infekcií.