Rôzne

Blšie šampóny pre ľudské vlasy


Blchou, s ktorou najčastejšie prichádzame do styku, je blcha, ktorá sa živí vašimi psami a mačkami. V minulosti, keď na farmách žilo viac ľudí, mala blší prasa najväčšiu afinitu k ľuďom. Na rozdiel od vši, blchy nemajú záujem žiť na vás; navštívia ťa na krvné jedlo a spadnú späť okolo domu. Blšie šampóny môžu byť nebezpečné a nie sú potrebné na ničenie bĺch.

Insekticídy

Väčšina šampónov určených pre domáce zvieratá používa ako účinnú látku insekticíd. Tie isté insekticídy sa používajú na kontrolu vši u ľudí. Dva najbežnejšie insekticídy používané v bĺchovom šampóne sú pyretrín a permethrín. Ďalším insekticídom nachádzajúcim sa v ľudských šampónoch na zamorenie krabmi je lindan. Všetci títo agenti zabíjajú blchy.

Používanie šampónu

Šampón blšie alebo vši, ak sa používa vôbec, by sa mal používať s veľkou opatrnosťou. Aj prechodný kontakt s pokožkou spôsobuje určitý stupeň absorpcie. Umývajte vlasy v umývadle, aby ste zabránili kontaktu šampónu s inými časťami tela. Po aplikácii opláchnite rýchlo a dôkladne. Do pol hodiny by mali byť všetky blchy alebo vši mŕtve. Pred opláchnutím ich dôkladne umyte netoxickým šampónom. Aj keď je nepravdepodobné, že blchy zanechajú vajíčka na hlave, pyrethrín a permetrín vajíčka nezabíjajú a hrebeň ich odstráni.

Jedovatý a alergický

Blšie šampóny, ktoré používajú pesticídy, sú pre vás a vašich domácich miláčikov toxické a niekedy alergické. Pretože vaši miláčikovia majú na celom tele plášte, blchy ich môžu obývať tým, že sa pohybujú medzi krvnými jedlami. Pre ľudí je to ťažšie, pretože jednoduché česanie spôsobí, že blchy vyskočia z pokožky hlavy. Vši však obývajú pokožku hlavy a proti nim pôsobia šampóny bĺch. Na deti nepoužívajte blšie šampóny alebo vši šampóny bez toho, aby ste sa poradili s lekárom.

Aromatické alternatívy

Ak sú blchy jediným problémom, zvážte alternatívy šampónov pre pesticídy. Aromatika odpudzuje blchy, takže použitie mäty, citronely alebo silného citrónu so šampónom vytvára aromatickú bariéru proti blchám, ktoré napadajú vašu pokožku hlavy.

Okrem šampónu

Šampóny sa zaoberajú iba zlomkom problému. Ak vás uhryzne jedna blcha, vo všeobecnom prostredí sú stovky ďalších, z ktorých každá znáša vajíčka rýchlosťou 60 denne. Tieto vajcia sa liahnu každých 90 dní a zabezpečujú stálu a zvyšujúcu sa zásobu, ak sa nelieči, podľa webovej stránky Earth Easy. Medzi opatrenia na kontrolu bĺch v životnom prostredí patrí umývanie všetkej podstielky v horúcej vode, poprášenie kobercov práškom bĺch a potom niekoľkokrát vysávanie na odstránenie mŕtvych bĺch a vajec. Nočné svetlo nad miskou mydlovej vody v blízkosti postele vášho domáceho maznáčika pritiahne a utopí dospelých blchy. Kremelina je prírodný produkt, ktorý kontroluje blchy tým, že ich ponecháva v prostredí, napríklad na lôžkach pre domáce zvieratá.