Rôzne

Ako liečiť sinusitídu

Ako liečiť sinusitídu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Sinusitída je zápal nosných dutín. Zvyčajne je spôsobená vírusovou alebo bakteriálnou infekciou, ale môže ju vyvolať alergia alebo dráždivé prostredie. Existujú dva typy sinusitídy: akútna a chronická. Akútna sinusitída trvá štyri týždne alebo menej a je zvyčajne spôsobená vírusovou infekciou. Chronická sinusitída trvá najmenej osem týždňov, je obtiažnejšie liečiť ju ako akútna sinusitída a môže pomaly reagovať na antibiotiká. Medzi príznaky sinusitídy patrí bolesť alebo tlak naprieč bránou tváre, bolesti hlavy, upchatie nosa, horúčka, strata čuchu a zelený alebo žltý nazálny výtok.

Na zmiernenie bolesti spôsobenej sínusovým tlakom a zníženie horúčky (ak je prítomná) použite lieky na voľno predaj. Okrem zmiernenia bolesti a tlaku je ibuprofén veľmi účinný pri znižovaní zápalu.

Položte na tvár teplé, vlhké uteráky na 10 minút, trikrát alebo štyrikrát denne. Teplo zníži bolesť, opuch a preťaženie. Namiesto uterákov môžete použiť vrecká s horúcou vodou, ale buďte opatrní, aby sa príliš nezohrali alebo riskujete spálenie jemnej pokožky tváre.

Liečte alergickú sinusitídu tak, že sa vyhnete známym alergénom, používajte voľne predajné antihistamínové lieky a vyhýbajte sa dymu, parfumom a iným dráždivým látkam.

Vypláchnite si svoje nosové cesty soľným roztokom, ktorý si môžete kúpiť vo väčšine obchodov a lekární. Soľ sa môže pripraviť aj doma zmiešaním 1 čajovej lyžičky. stolovej soli a štipku jedlej sódy s 2 šálkami teplej vody, podľa Medical Center University of Maryland.

Zvlhčite vzduch vo vašej domácnosti pomocou odparovača pary. Môžete si tiež dať teplú sprchu so zavretými dverami kúpeľne alebo naplniť veľkú misku s naparenou vodou a nakloniť sa nad ňou, aby ste vdýchli paru.

Znížte zápal v slizniciach tak, že užijete dekongestant, napríklad hydrochlorid pseudoefedrínu. Dekongestanty obmedzujú krvné cievy v dutinách a nosných membránach, čím znižujú opuch a zvyšujú odvodnenie. Podľa Mayo Clinic sú dekongestantné nazálne spreje zvyčajne veľmi účinné pri zmierňovaní príznakov, ale môžu spôsobovať rebound preťaženie, ak sa používajú po dobu dlhšiu ako niekoľko dní.

Tenké nosové sekréty a znížením tlaku v dutine dutiny tým, že vezmete mucolytic, ako je guaifenesin. Podľa Medical Center University of Maryland by sa mukolytiká alebo expektoranti mali používať minimálne jeden týždeň na liečbu sinusitídy.

Berte antibiotiká, ak je vaša sinusitída spôsobená bakteriálnou infekciou. Užite celú medikáciu, aj keď sa po niekoľkých dňoch začnete cítiť lepšie. Aj keď typ a dávka antibiotika závisí od príčiny a závažnosti vášho ochorenia, podľa Mayo Clinic sa antibiotiká zvyčajne užívajú 10 dní.

Na zníženie zápalu zvážte priebeh perorálnych alebo inhalačných kortikosteroidov, ako je prednizón alebo beklometazón dipropionát. Podľa Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby by sa perorálne steroidy mali používať iba v prípade, že iné možnosti liečby zlyhali kvôli vysokému riziku vedľajších účinkov spojených s týmito liekmi.

Spýtajte sa svojho lekára na chirurgickú liečbu chronickej sinusitídy. Ak zlyhajú iné liečby, môže byť potrebný chirurgický zákrok na zlepšenie odvodnenia a zníženie upchatia nosa. Chirurgia môže zväčšiť otvorenie dutín, odstrániť všetky problematické polypy a opraviť anatomické deformácie, ktoré môžu prispievať k sínusitíde.