Rôzne

Komplikácie srdcového stentu


Stent sa používa na otváranie tepien, takže k zablokovaniu nedôjde v dôsledku stavov, ako je ateroskleróza. Stenty sú malé kovové cievky, ktoré môžu byť potiahnuté liekmi, ktoré tiež pomáhajú udržiavať tepny otvorené. Stenty sa umiestňujú do srdca pomocou postupu katetrizácie srdca.

Krvné zrazeniny

Krvné zrazeniny sú možnou komplikáciou spojenou so stentmi a sú naďalej rizikom niekoľko mesiacov po zákroku. Zrazeniny môžu viesť k infarktu, aj keď preventívne opatrenia, ako je užívanie aspirínu alebo Plavixu, môžu pomôcť zabrániť tvorbe zrazenín.

Krvácajúca

Niekedy sa môže vyskytnúť krvácanie zo žíl, ktoré boli použité na zavedenie katétra. V závažných prípadoch môžu byť potrebné krvné transfúzie kvôli nadmernej strate krvi.

Iné komplikácie

Medzi ďalšie komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť počas zákroku stentom, patrí poškodenie tepny, mozgová príhoda, srdcový infarkt, arytmia a problémy s obličkami v dôsledku reakcií na farbivo použité počas postupu.

Časový rámec

Procedúra stentu si zvyčajne vyžaduje jednodňový pobyt v nemocnici a pacienti sa zvyčajne môžu vrátiť do práce o týždeň neskôr.

Dôležité informácie

Podľa Mayo Clinic, stenty nemusia byť vždy tou najlepšou voľbou. Tí pacienti, ktorí majú slabé srdcové svaly alebo zúženú artériu na ľavej strane srdca, môžu potrebovať operáciu bypassu.

Výstraha

Kontaktujte lekára, ak sa po zákroku stentu vyskytne niečo z nasledujúceho: krvácanie alebo silná bolesť z miesta katétra, horúčka, slabosť, bolesť na hrudníku, ťažkosti s dýchaním alebo ak sa noha použitá pre katéter cíti, akoby bola chladnejšia ako teplota iná noha.