Rôzne

Čo je pečeňový hemangiom?

Čo je pečeňový hemangiom?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pečeňové hemangiómy, známe tiež ako pečeňové alebo kavernózne hemangiómy, pozostávajú zo zle formovaných krvných ciev. Tieto benígne alebo nerakovinové masy sú zvyčajne menšie ako dva palce a zriedka spôsobujú problémy.

Príčina

Presná príčina pečeňových hemangiómov zostáva neznáma. Lekári veria, že môžu byť prítomní pri narodení.

Príznaky

Medzi klinické príznaky patrí nevoľnosť, strata chuti do jedla, bolesť brucha v pravom hornom rohu a zvracanie. Väčšina hemangiómov pečene nespôsobuje žiadne príznaky, aj keď ženy vo veku 30 až 50 rokov môžu čeliť zvýšenému riziku výskytu klinických príznakov, najmä ak boli počas menopauzy tehotné alebo sa na nich zúčastnila hormonálna substitučná terapia.

Diagnóza

Diagnostické testy zahŕňajú CT snímky, ultrazvuk, zobrazovanie magnetickou rezonanciou a jednofotónové emisné počítačové tomografické skenovanie na kontrolu hmotnosti.

Liečba

Väčšina hemangiómov pečene nevyžaduje liečbu. Veľké alebo mnohonásobné hemangiomy môžu vyžadovať chirurgické odstránenie, zviazanie artérie alebo injekčné lieky na zastavenie toku krvi do oblasti, transplantáciu pečene alebo ožarovanie.

Výstraha

Zvýšená produkcia estrogénu počas tehotenstva môže spôsobiť, že hemangiómy v pečeni sa zvýšia a vedú k príznakom, ktoré by mohli vyžadovať liečbu.