Rôzne

Lexapro vs. Buspar


Lexapro (escitalopram) a Buspar (buspiron) sú lieky schválené FDA na liečbu úzkosti. Liek Lexapro sa tiež používa na liečbu depresie u dospelých a detí starších ako 12 rokov. Zatiaľ čo Lexapro patrí do triedy antidepresív nazývaných SSRI (selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu), Buspar nie je v spojení s touto triedou antidepresív.

Mechanizmy pôsobenia

Lexapro účinkuje tak, že vyvažuje chemický serotonín v mozgu a umožňuje tak správam o nálade a emóciách dostať sa na nervy, ktoré ich potrebujú.

Ako Buspar ovplyvňuje mozog, nie je úplne objasnené. Verí sa, že rovnako ako Lexapro, upozorňuje serotonín v mozgu, ale aj dopamín.

Dávkovanie

Liek Lexapro je dostupný vo forme 5 mg, 10 mg a 20 mg tabliet a Buspar v 5 mg, 10 mg, 15 mg alebo 30 mg tabletách.

Počiatočná dávka lieku Lexapro je obvykle 10 mg a môže sa zvýšiť až na 20 mg za deň. Odporúčaná počiatočná dávka pre Buspar je 15 mg a môže sa zvýšiť až na 60 mg.

Časté vedľajšie účinky

Bolo známe, že obidve lieky spôsobujú závraty, bolesti hlavy a nevoľnosť.

Vedľajšie účinky Buspar

Medzi najčastejšie hlásené vedľajšie účinky okrem tých, ktoré sú uvedené vyššie, patrí nervozita, vzrušenie a závraty. Medzi ďalšie vedľajšie účinky patrí bolesť na hrudníku, abnormálne sny, zvonenie uší, bolesť hrdla a kongescia.

Lexapro Nežiaduce účinky

Ďalšie bežné vedľajšie účinky zahŕňajú ospalosť, nespavosť, plyn, pálenie záhy, zažívacie ťažkosti, zápchu, prírastok alebo stratu hmotnosti, znížené libido, sucho v ústach, zívanie a zvonenie uší.

Varovanie

Je známe, že Buspar aj Lexapro spôsobujú stav známy ako syndróm prerušenia liečby. K tomu dôjde, keď sa vynechá dávka alebo keď pacient úplne prestane liečiť. Medzi príznaky tohto syndrómu patrí zvýšenie vedľajších účinkov, pretože je postihnutý centrálny nervový systém. Medzi príznaky patrí silné závraty, nespavosť, strata rovnováhy, zmyslové poruchy, ako sú šokové pocity v mozgu, nervozita, ospalosť a pocit malej hlavy, zvýšená nevoľnosť; zvýšená bolesť hlavy a značná únava. Podľa AAFP (Americká akadémia rodinných lekárov) tento syndróm pravdepodobne ovplyvní až 20 percent pacientov, ktorí užívajú jeden z týchto liekov najmenej šesť týždňov. Kvôli tomuto syndrómu by sa pacienti, ktorí sa snažia ukončiť liečbu Busparom alebo Lexaprom, mali skôr, ako sa o to pokúsi, poradiť s lekármi, ktorí ich predpisujú. Na zmiernenie príznakov z vysadenia sa odporúča postupný režim zúženia.

Pozri si video: BUSPIRONE BUSPAR - PHARMACIST REVIEW - #42 (Apríl 2020).