Rôzne

Výhody a vedľajšie účinky húb Reishi


Huba Reishi (Ganoderma lucidum) má v Ázii dlhú históriu. Rastie vo fascinujúcich tvaroch a jeho lesklé, červenohnedé a žlté pruhované zafarbenie z neho robí vizuálne príťažlivý druh. Liek Reishi sa používa ako doplnok výživy a lieči niekoľko chorôb vrátane HIV / AIDS a rakoviny. Jeho pôsobenie sa považuje za primárne imunostimulačné.

Pozadie

Ganoderma lucidum má niekoľko bežných mien. Huba sa v Japonsku nazýva Reishi alebo Mannentake (10 000 rokov) a v Číne a Kórei Ling Chi alebo Ling Zhi (bylina nesmrteľnosti). Ganoderma je známa z čínskych lekárskych spisov pred viac ako 2 000 rokmi a je obľúbeným symbolom a predmetom čínskeho umenia. Huby Reishi sa nachádzajú po celom svete v tropickom a subtropickom podnebí. Je to rozkladač a rastie na mŕtvom tvrdom dreve. V Severnej Amerike sa vyskytuje niekoľko podobných druhov a je možné, že ide o ekotypy alebo varianty Ganoderma lucidum a nie o skutočne odlišné druhy. Huby Reishi sa ľahko pestujú na polenách alebo vo vreciach z pilín / drevnej štiepky pomocou techník podobných tým, ktoré sa používajú pre iné huby obývajúce drevo. Komerčné pestovanie je v Ázii a do istej miery v Severnej Amerike dobre zavedené.

Výhody

Rovnako ako všetky huby, aj Reishi je dobrým zdrojom vitamínov B a aminokyselín. Predpokladá sa, že polysacharidy sú hlavnou aktívnou zložkou mnohých húb konzumovaných na lekárske účely. Extrakty Reishi obsahujú zvýšené množstvá beta-glukánových polysacharidov, ako aj triterpenoidy (ganodermické kyseliny). Pre všeobecné zdravotné prínosy sa liek Reishi považuje za všeobecný stimulátor imunitného systému, ktorý zvyšuje energiu a bojuje proti únave. Výskum ukázal, že výťažky z Reishi majú zaujímavú a potenciálne užitočnú liečebnú aktivitu. Výsledky štúdií in vitro, zvierat a niektorých ľudí naznačujú nasledujúce priaznivé účinky: • Stimulácia makrofágov (imunitné bunky) a interleukínov (protinádorová) • Inhibícia agregácie krvných doštičiek (zrážanie krvi) • Redukcia nevoľnosti po chemoterapii • Antioxidant aktivita • Imunostimulácia u pacientov s rakovinou a HIV • Zníženie hladiny cholesterolu • Protizápalové potvrdenie V klinických štúdiách na ľuďoch chýba jasné a opakovateľné prínosy. Boli hlásené zlepšené výsledky u pacientov s rakovinou, ktorí používajú Reishi popri tradičnom spôsobe liečby, ale prínos Reishi v týchto prípadoch nie je dobre známy. Pri neprítomnosti preukázaného nepriaznivého účinku alebo nadmerne vysokej dávky je nepravdepodobné, že by sa užívanie Reishi súčasne s iným liečebným cyklom poškodilo.

Vedľajšie účinky

Väčšina ľudí Reishi dobre toleruje. Pri prvom použití by mala byť malá dávka čaju alebo extraktu, aby ste sa uistili, že nedošlo k alergickej reakcii. Medzi možné menšie vedľajšie účinky patrí: • Nevoľnosť • Hnačka • Hnačka • Žalúdočné ťažkosti • Suchý nos a hrdlo Veľmi vysoké dávky môžu poškodiť bunky, ale pri skutočnom použití sa to nepreukázalo. Interferencia s účinnosťou niektorých liekov (najmä imunosupresív) je možná, ale nie dostatočne podložená.

Čaj Reishi

Reishi sa pripravuje na čaj varením na kúsky húb, až kým nezmäknú. Kusy sa potom ponoria ďalšiu polhodinu a po napínaní tuhých látok sa spotrebúvajú. Čaj môže byť vyrobený v dávkach a schladený pre neskoršie použitie. Chuť sa líši od mierne sladkej a bohatej chuti po horkú v závislosti od konkrétneho druhu húb. Ak sa užívajú ako doplnok výživy, odporúča sa dva až tri gramy tekutého čaju denne. Na lekárske použitie sa navrhuje kontrolovanejšia a koncentrovanejšia dávka vo forme extraktu Reishi.

Výťažky z Reishi

Rozdrvené a práškové huby Reishi sa obvykle nekonzumujú priamo, pretože ich ťažké a tvrdé bunky sa ťažko trávia. Reishi sa môže podávať ako extrakt, obvykle vo forme kapsúl. Na výrobu extraktu sa huby varia pri vysokej teplote vo vode alebo v alkohole. Po odstredení na odstránenie tuhých látok sa zostávajúca kvapalina suší vo vákuu za vzniku konečného produktu. Extrakt sa odoberá v dávkach 200 - 1000 mg.