Rôzne

Aké sú dobré potraviny pre vašu slezinu?


Na udržanie zdravej sleziny a zabránenie jej zväčšenia alebo zapálenia je dôležité do jedálnička začleniť konkrétne potraviny. Tieto zdravé potraviny podporia hlavné funkcie sleziny, čo umožňuje slezine podporovať celkovú funkciu tela.

Identifikácia

Slezina je malý orgán umiestnený na ľavej strane tela hlboko v bruchu. Je zodpovedný za filtrovanie krvi a výrobu protilátok a lymfocytov pre imunitný systém tela.

Funkcie

Podľa filozofie čínskej medicíny je slezina zodpovedná za výživu a podporu všetkých aspektov zdravého fungovania tela. Z tohto dôvodu je dôležité jesť veľa potravín, ktoré vyživujú a podporujú slezinu.

Príchuť

Najlepšie potraviny pre zdravie sleziny sú sladké jedlá, ako sú banány, čučoriedky, med a figy. Sladké jedlá zahŕňajú aj celé zrná a koreňovú zeleninu.

Farba

Podľa systému farebnej korešpondencie v čínskej medicíne podporujú funkciu sleziny žlté a oranžové potraviny. Potraviny v tejto kategórii zahŕňajú tekvicu, mrkvu a červenú šošovicu.

Textúra

Mäkké a teplé jedlo je pre slezinu ľahšie stráviteľné, preto sa bežne odporúča pre zdravú slezinu. Pred jedlom studených alebo drsných potravín je potrebné ich dôkladne žuť.