Rôzne

Fibromyalgia: bolesť zubov a čeľustí


Ľudia, ktorí majú fibromyalgiu, bolia všade. Bolesť sa často rozširuje do zubov a čeľustí, čo vedie pacientov k presvedčeniu, že môžu potrebovať výplň alebo koreňový kanálik. Vedci však dospeli k záveru, že bolesť zubov a čeľustí nie je vždy známkou zubného problému a môže byť spojená s fibromyalgiou.

Fibromyalgia

Fibromyalgia je skôr syndróm ako choroba. Okrem rozšírenej bolesti svalov a šliach sa u pacientov môžu vyskytnúť poruchy spánku, únava a problémy s koncentráciou. Pacienti majú niekedy prekrývajúce sa stavy, ako je syndróm dráždivého čreva, intersticiálna cystitída, depresia, lupus a reumatoidná artritída. Nikto si nie je istý, čo spôsobuje fibromyalgiu, ale vedci sa domnievajú, že zranenie, trauma alebo vírusy môžu hrať úlohu.

Kĺb TMJ

Časomandibulárny kĺb (TMJ) je umiestnený na každej strane hlavy. Tento kĺb spolu so spodnou čeľusťou a čeľusťovými svalmi umožňuje otváranie a zatváranie úst.

Poruchy TMJ

Existujú dva typy porúch temporomandibulárnej kĺbovej poruchy (TMJD). Kĺb TMJD je spôsobený poškodením chrupavky alebo väzov kĺbu. U pacientov s kĺbom TMJD môže dôjsť k prasknutiu a kliknutiu čeľuste a neschopnosti otvoriť ústa veľmi široko. Podľa American Dental Association môže byť kĺb TMJD výsledkom artritídy, zranenia alebo dislokácie. Druhý typ TMJD je svalový a je pravdepodobnejší, že ovplyvní pacientov s fibromyalgiou. Svalová TMJD ovplyvňuje svaly používané na žuvanie a pohyb tváre, krku a ramien. Nedostatočný spánok, stres a svalová trauma môžu spôsobiť svalovú TMJD.

Identifikácia

Mark Borigini, MD, certifikovaný reumatológ na University of California California-Irvine School of Medicine, v článku Psychológia dnes hovorí, že lekári, zubári a pacienti nie vždy diskutujú o bolesti v tvári alebo v zuboch, pretože sa domnievajú, že to tak nie je. nesúvisí s fibromyalgiou. Pretože TMJD niekedy spôsobuje okrem zubných príznakov bolesti hlavy, nevoľnosť a závraty, lekári a zubári majú ťažkú ​​diagnostiku.

Liečebné bariéry

Správne starostlivosť o TMJD môže byť náročná. Poisťovacie spoločnosti sa často zdráhajú platiť za TMJD kvôli kontroverzii o príčinách a liečbe TMJD. Borigini tvrdí, že na ošetrenie TMJD tiež nie je veľká vedecká validácia.

Možnosti pacienta

Akonáhle je zubný kaz alebo absces vylúčený, pacienti musia dostať stres pod kontrolu, tvrdí Borigini. Masáž, ako aj zmeny životného štýlu alebo lieky môžu pomôcť uvoľniť tvárové svaly a zmierniť bolesť a nespavosť TMJD. Pacienti s problémami s vyrovnaním zubov potrebujú zubný zásah. Lekári a zubní lekári budú možno musieť koordinovať starostlivosť o pacienta a hovoriť o potrebe liečby s poisťovacími spoločnosťami.