Rôzne

Príznaky poškriabanej rohovky

Príznaky poškriabanej rohovkyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Poškrabaná rohovka sa z lekárskeho hľadiska nazýva oter rohovky a môže byť veľmi bolestivá. Oterom rohovky je poškriabanie na čistom povrchu oka, ktoré pokrýva farebnú časť orgánu známeho ako dúhovka. Škrabance na rohovke môžu byť veľmi vážne, ale pomáha to, že rohovka je najrýchlejšie sa liečiacim tkanivom v ľudskom tele.

Ako sa škrabance rohovky stávajú

Osoba môže poškriabať rohovku mnohými spôsobmi. Jednou z bežných príčin je, keď vetva stromu zasiahne človeka do tváre, zatiaľ čo v lese, na rekreačné alebo pracovné účely. Ďalšou náhodou je náhodne udrieť do očí pri hraní s deťmi alebo pri športovaní. Ak niečo spadne do očí alebo vám spadne do očí - napríklad štiepky, kúsok dreva, zrnká piesku alebo kovové úlomky, môže to viesť k poškriabaniu rohovky.

Príznaky poškriabanej rohovky

Keď počiatočná bolesť zmizla z toho, čo poškodilo vaše oko, musíte poškodenie vyhodnotiť. Jedným z príznakov poškriabanej rohovky je pocit, akoby sa niečo nachádzalo vo vašom oku, čo by mohlo byť zreteľnou možnosťou. Oči budú tiež náchylné k tvorbe sĺz a v extrémnych prípadoch môžete mať rozmazané videnie alebo dokonca stratu zraku. Oko bude bolieť, ak sa pokúsite pozerať na jasné svetlá a môžete tiež šmýkať kvôli citlivosti na svetlo.

Vyhľadajte okamžitú liečbu

Je dôležité vyhľadať lekársku pomoc pre poškriabanú rohovku, najmä ak ide o pracovnú nehodu, ako sú kovové triesky zo strojového zariadenia, ktoré letí do vášho oka a kde môže byť predmet stále uložený v rohovke. Raz v pohotovosti existuje spôsob, ako lekár určiť škodu. Môžu sa použiť očné kvapky, ktoré znecitlivujú oko, aby bolo možné vyšetriť oko. Môže sa použiť typ očných kvapiek nazývaných fluoresceín. Táto očná kvapka je žltá a akonáhle bude vo vašom oku, lekár použije nástroj s modrým svetlom, ktorý môže odhaliť poškriabanú rohovku.

Liečba poškriabanej rohovky

Otravy rohovky sa liečia rôznymi spôsobmi v závislosti od ich závažnosti. Menšie môžu byť liečené umelými sĺzami a jednoduchými liekmi proti bolesti, ako je Tylenol, s ničím iným nevyhnutným. Vážnejšie príklady poškriabanej rohovky môžu vyžadovať ošetrenie, ako sú antibiotické očné kvapky a možno aj steroidné kvapky, aby sa znížil opuch. Iné kvapky môžu zastaviť citlivosť na svetlo a možno budete musieť nosiť náplasť cez oko, zatiaľ čo sa liečia, aby ju chránili. Niektoré štúdie vlastne varujú pred použitím náplasti, preferujúc, aby oko zostalo otvorené vzduchu, ktorý sa uzdravuje.

Ako dlho trvá uzdravenie

Vo väčšine prípadov by nemalo trvať dlhšie ako 24 až 48 hodín, kým sa poškriabaná rohovka uzdraví. Liečivá sila rohovkového tkaniva je dobre známa. Aj pri vážnom poškriabaní bude lekár očakávať, že bude liečený v krátkom poradí. Lekár vás bude viac ako pravdepodobne chcieť za dva dni navštíviť v kancelárii, aby sa ubezpečil, že neexistujú žiadne komplikácie a uzdravenie funguje dobre.