Rôzne

Zelenina a ovocie, ktoré neobsahujú škrob

Zelenina a ovocie, ktoré neobsahujú škrobWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Škrob je biely organický komplex uhľohydrátov produkovaných zelenými rastlinami počas fotosyntézy. U ľudí a iných zvierat sa škrob rozpadá na cukor a dodáva tkanivám energiu. Škrob existuje vo všetkých rastlinách vrátane ovocia a zeleniny, ale ovocie a zelenina obsahujú menej škrobu ako ostatné. Veľké množstvo škrobu sa nachádza v zelenine, ako sú zemiaky a kukurica a ovocie, ako sú banány. Podľa Harvardovej univerzity však konzumácia nestabilnej zeleniny, ako je šalát, brokolica a cibuľa, môže chrániť pred niekoľkými formami rakoviny, ako je rakovina úst, krku, pľúc a žalúdka. Niektoré druhy ovocia, ako sú maliny a jahody, majú tiež nízky obsah škrobu.

Šalát

Podľa University of Illinois je šalát najčastejšie vysadenou zeleninou. Existuje niekoľko druhov šalátu, vrátane zelených listov, červených listov, rómov, maslových listov a ľadovca. Šalát má nízky obsah škrobu a vysoký obsah vitamínov A a C (okrem šalátu z ľadovca) a poskytuje vlákninu z potravy.

Brokolica

Brokolica rastie najlepšie v chladnom počasí a obyčajne predstavuje jarnú a jesennú úrodu. University of Illinois tvrdí, že brokolica má viac živín ako akákoľvek iná zelenina, vrátane vysokého množstva vitamínu C a beta karoténu. Brokolica má nízky obsah škrobu a môže sa jesť surový alebo varený.

Jarabiny

Vysoké hladiny polyfenolov alebo prírodných antioxidantov v malinách, jahodách, ostružinách a brusniciach inhibujú trávenie škrobu a môžu po jedle znižovať hladinu glukózy v krvi.

Citróny a limety

Citróny a limety sú malé, okrúhle plody s vysokým obsahom vitamínu C a antioxidantov a nízkym obsahom škrobu. Limety tiež obsahujú flavonoidy, ktoré môžu obsahovať antibiotické vlastnosti. Zlúčenina nazývaná limonín prítomná v citrónoch a limetách môže pomôcť telu inhibovať uvoľňovanie cukru do krvného obehu. Citróny aj limetky sú ovocné koláčiky.