Rôzne

Príznaky alergie na želatínu


Želatína je takmer bez chuti, bezfarebnej a priesvitnej tuhej látky, ktorá prichádza z kolagénu vo vnútri zvieracích kostí a pokožky. Alergia na želatínu môže byť devastujúca, pretože želatína je tak široko používaný produkt. Používa sa v rôznych potravinách, kozmetike a dokonca aj na predpis. Ľudia, ktorí sú alergickí na želatínu, by sa jej mali úplne vyhnúť, pretože to môže mať nepriaznivý vplyv na ich telo pri požití a pri kontakte so želatinou.

Žihľavka

Pre tých, ktorí majú alergiu na želatínu, môžu žihľavku spôsobiť dve veci. Prvým je jednoducho konzumácia potravín vyrobených zo želatíny. Určité očkovania, ktoré sa robia so želatínou, napríklad MMR, však môžu spôsobiť aj žihľavku. Úle sú červené hrbole na koži. Aj keď normálne neubližujú, svrbia a niekedy horia. Môžu byť malé ako guma na ceruzky alebo veľká ako tanier a objaviť sa kdekoľvek na koži. Hrboľa sa môže tiež spojiť a vytvárať na pokožke plaky. Normálne samy odchádzajú, ale na zmiernenie svrbenia sa môže použiť hydrokortizónový krém.

Nízky krvný tlak

Hypotenzia je krvný tlak, ktorý je taký nízky, že orgány a tkanivá tela nedostávajú dostatok kyslíka. Na rozdiel od vysokého krvného tlaku nie je hypotenzia definovaná číslom. Nízky krvný tlak sa diagnostikuje, keď niekto začne prejavovať príznaky, ako sú závraty, keď ide zo stojaceho na sedenie alebo mdloby. Ak nízky krvný tlak súvisí s alergiou na želatínu, mal by sa po ukončení používania želatínových výrobkov opraviť.

Runny nos

Aj keď výtok z nosa určite nie je smrteľný, môže byť veľmi nepríjemný. Výtok z nosa (nádcha) je príčinou, keď sú cievy a nosné tkanivá preplnené alebo opuchnuté ďalším hlienom alebo tekutinou. Ak sa vyskytne výtok z želatínovej alergie, zvyčajne nie je sprevádzaná preťažením. Útek z nosa zmizne sám bez lekárskeho ošetrenia.

Závrat

Závraty z alergickej reakcie na želatínu môžu byť spôsobené nízkym krvným tlakom alebo to môžu byť príznaky samy osebe. Niektorí ľudia môžu pociťovať závrat. Vertigo je pocit pohybu, keď nedochádza k žiadnemu skutočnému pohybu. Iní sa môžu jednoducho cítiť bezhlavo alebo mdlo.

Anafylaxia

Aj keď je šanca na anafylaxiu tenká s alergickou reakciou na želatínu, je to možné. Anafylaxia je závažná alergická reakcia na celé telo. Ak k tomu dôjde, takmer okamžite dôjde k obrovskému opuchu tváre a hrdla. Opuch bude taký závažný, že môže zablokovať dýchacie cesty a spôsobiť takmer nemožné dýchanie. Niekto, kto trpí anafylaxiou, bude mať tiež rýchly pokles krvného tlaku, ktorý ich môže dostať do anafylaktického šoku. To môže byť smrteľné, ak sa lekárske ošetrenie okamžite nepožaduje.