Rôzne

Účinky čiernych svetiel na videnie

Účinky čiernych svetiel na videnie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Čierne svetlo vyžaruje UV žiarenie, ktoré môže byť škodlivé pre oči a časom môže ovplyvniť videnie. Aj keď majú oči zabudovanú obranu, tieto sa postupom času oslabujú a niektoré z nich môžu ovplyvniť videnie.

Poškodenie čiernym svetlom

Čierne svetlo vyžaruje UV-A žiarenie a to, čo sa nazýva modré svetlo. Elaine Kitchel, Low Vision Research Associate, tvrdí, že sa zistilo, že tieto svetelné lúče bránia retinálnym bunkám tvoriť cytochróm oxidázu. Táto chemikália prenáša kyslík do buniek zapojených do videnia. Bez cytochróm oxidázy a bez kyslíka začnú bunky oka odumierať. Vyskytujúce sa lézie môžu byť rozptýlené, takže až kým si mnohí nevytvoria túto stratu zraku.

Obmedzená expozícia

Predpokladá sa, že obmedzenie vystavenia čiernemu svetlu a UV žiareniu obmedzuje možné škodlivé účinky, ale Kitchel vysvetľuje, že čas s tým nemá nič spoločné. Na tom nezáleží, ako dlho alebo ako často sú vaše oči vystavené takému svetlu. Vedci zistili, že poškodenie sietnice je znakom vystavenia týmto vlnovým dĺžkam bez ohľadu na trvanie alebo frekvenciu.

Dočasné účinky

Kanadské centrum pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci hovorí, že UV žiarenie môže viesť k zápalu spojiviek a fotokeratitíde. Konjunktivitída je zápal membrány pokrývajúci biele oči a vnútro viečok. Fotokeratitída je zápal rohovky. Zalievanie očí, ktoré sa vyskytuje kvôli týmto podmienkam, môže rozmazať videnie. Obidva tieto podmienky sú dočasné.

Dlhodobé účinky

Dan Roberts, riaditeľ podpory makulárnej degenerácie, hovorí, že v priebehu rokov môže hromadenie zvyškov v sietnici spôsobiť, že oči budú ešte citlivejšie na poškodenie svetlom. Katarakta, zhluky proteínov v očných šošovkách, sú vlastne obranným mechanizmom očí. Tento zakalený efekt typu perly obmedzuje poškodenie sietnice pôsobením UV žiarenia, ale tiež čoraz viac obmedzuje videnie.

Opevnenia

Oči používajú rad chemických ochranných prostriedkov proti UV žiareniu, hovorí Dan Roberts. Existuje mnoho zabudovaných chemických ochranných prostriedkov a antioxidanty v strave, ako je vitamín C a E, môžu tiež pomôcť chrániť oči pred čiernym svetlom. Táto obrana oslabuje s vekom, chorobami, zanedbávaním a zlou výživou.

Ako starneme, šošovka oka začína žltnúť. Toto stmavnutie šošovky pomáha filtrovať čierne svetlo a ďalšie UV žiarenie. Deti si však nevytvorili toto ochranné žltnutie a sú viac vystavené riziku poškodenia sietnice čiernym svetlom a UV žiarením. Chirurgia na odstránenie šedého zákalu tiež odstráni ochranné žltnutie.