Rôzne

Čo je to stroj BiPAP?

Čo je to stroj BiPAP?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

BiPAP je skratka pre dvojúrovňový pozitívny tlak v dýchacích cestách. Stroj BiPAP je zariadenie na pomoc osobám trpiacim spánkovým apnoe pri dýchaní v noci. Spánková apnoe, nazývaná tiež obštrukčná spánková apnoe, sa objavuje, keď sa dýchacie cesty človeka počas spánku zrútia. Tento kolaps ho zastaví. Podľa Národného inštitútu pre srdcové pľúca a krv môže nespracovaná spánková apnoe viesť k ochoreniu srdca, vysokému krvnému tlaku, nepravidelným tepom srdca a môže zvýšiť pravdepodobnosť nehody.

Diagnóza

Ak má lekár podozrenie, že máte spánkovú apnoe, bude vám naplánovaná štúdia na spánok cez noc v spánkovom centre. Počas vašej štúdie respirační terapeuti zaznamenajú, koľkokrát prestanete dýchať v noci. Ak vám diagnostikuje spánkové apnoe, technik vám vybaví masku a buď stroj CPAP (nepretržitý pozitívny tlak v dýchacích cestách) alebo BiPAP.

Funkcie

Na rozdiel od CPAP, ktorý fúka stály prúd vzduchu na udržanie dýchacích ciest pacienta, má BiPAP dve úrovne tlaku - vyšší tlak na inhaláciu a nižší tlak na výdych. Počas štúdie spánku pacienta určí technik správny tlak vzduchu pre pacienta a podľa toho nastaví zariadenie BiPAP. Zariadenie BiPAP je zvyčajne predpísané pre pacientov, u ktorých je nepretržitý tlak vzduchu CPAP nepríjemný.

Vlastnosti

Stroje BiPAP sú vyrábané niekoľkými rôznymi spoločnosťami, ale väčšina z nich má podobné vlastnosti. Pacient si môže zvoliť, akú značku predpisuje spánkové centrum alebo čo je kryté zdravotným poistením pacienta. Okrem samotného stroja je dôležitou funkciou zvlhčovač vzduchu, ktorý zabráni vyfukovaniu fúkaného vzduchu z nosa a krku pacienta. Zvlhčovač pozostáva z plastovej komory, ktorú pacient plní destilovanou vodou a vkladá do stroja BiPAP.

Ďalšie časti

Pacient bude tiež vybavený maskou. Masky prichádzajú v mnohých rôznych formách a veľkostiach a sú prispôsobené každému pacientovi. Štýly zahŕňajú tie s malými nosnými vankúšmi, masky, ktoré zapadajú iba do nosa a ďalšie, ktoré pokrývajú ústa a nos. Všetky masky sú vybavené pokrývkami hlavy, ktoré ich držia na svojom mieste. Masky sú pripevnené k hadičkám, ktoré sa pripájajú k zariadeniu BiPAP. Pacientka možno bude musieť vyskúšať niekoľko rôznych masiek, aby našla tú, ktorá pre ňu najlepšie funguje a ktorá sa cíti príjemne.

Dôležité informácie

Ak si myslíte, že by ste mohli mať spánkovú apnoe, mali by ste to povedať svojmu lekárovi. Medzi príznaky, že môžete mať spánkovú apnoe, patrí hlasné chrápanie, nadmerné ospalosť počas dňa, bolesti hlavy, časté prebúdzanie v noci a depresia. Ak máte diagnózu spánkového apnoe, budete musieť používať BiPAP alebo inú liečbu každú noc.


Pozri si video: Monty Python - Hospital Sketch (Jún 2022).