Rôzne

Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť železom

Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť železomWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Železo je nevyhnutnou živinou, ktorú vaše telo potrebuje na prežitie. Niektorí ľudia, napríklad ľudia s hemachromatózou, však majú v tele príliš veľa železa a pre svoje zdravie musia obmedziť spotrebu železa v potrave.

Funkcie železa

Železo je zložkou červených krviniek, ktorá pomáha pri dodávaní kyslíka do tkanív tela. Bez kyslíka nemôžu orgány a telo správne fungovať. Železo tiež hrá dôležitú úlohu pri výrobe energie v tele.

Hemochromatóza

Hemochromatóza je porucha, ktorá narúša schopnosť tela rozkladať železo a vedie k prebytku železa v tele. Normálni ľudia podľa Informačného centra pre hemochromatózu absorbujú iba 4 až 8 percent železa, ktoré konzumujú v potravinách, ale ľudia s hemochromatózou absorbujú až štyrikrát viac. Pretože železo nemôže byť vylúčené, keď vstúpi do ľudského systému, môže sa železo absorbované pri takom vysokom množstve hromadiť v životne dôležitých orgánoch, čo nakoniec vedie k predčasnej smrti. Jedinci s diagnostikovanou hemochromatózou sa musia zdržať konzumácie železa v potrave, aby sa hladiny železa v tele nezvyšovali.

Dna

Dna je bolestivý stav spôsobený nadbytkom kyseliny močovej v tele. Medzi príznaky dny patrí bolestivý zápal palca na nohách, bolesť kĺbov a artritída. Výskum Dr. Hugha McGratha a Dr. PG Rigbyho v Louisianskom štátnom zdravotníckom centre v New Orleans, ktorý bol publikovaný v novembri 2004 v reumatológii, ukazuje, že železo zvyšuje zápal v tele. Keďže sa ľudia s dnou snažia zmierniť zápal, odporúča sa vyhnúť sa aj jedlu železa.

Potraviny s nízkym alebo žiadnym obsahom železa

Mliečne výrobky, vajcia, hrozienka, dáta, jablká, hrušky, broskyne, čučoriedky, repa, kapusta, mandle, karfiol, lieskové orechy, čokoládové tyčinky, ananásy, tekvica, fazuľa, ryby a mnoho odrôd Campbellovej polievky nemá žiadny alebo nízky obsah železa ,

Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť

Nasledujúce potraviny obsahujú vysoké množstvo železa v potrave a je potrebné sa im vyhnúť: mangold, špenát, tymián, hlávkový šalát, melasa, tofu, zelenina, hríby, hovädzie mäso, zverina, šošovica, cícer, brokolica, pór, klíčky, špargľa, kelp a kurkuma. Potraviny obsahujúce vitamín C, ako sú vitamíny a citrusové plody, by sa tiež nemali používať, pretože vitamín C pomáha telu vstrebávať železo.

Ďalšie úvahy

Kofeínové nápoje, čokoláda, antacidá, fosfátové soli, potraviny s vysokým obsahom vápnika a nadmerná konzumácia potravín s vysokým obsahom vlákniny môžu znížiť absorpciu železa v tele.