Rôzne

Výhody a nevýhody žuvačky


Na rozdiel od niektorých druhov sladkých dobrôt vám žuvačka umožňuje získať niekoľko zdravotných výhod. Tieto výhody zahŕňajú menej dutín a potenciálne lepšie rozpätie pozornosti. Existujú však aj určité nevýhody, takže ľudia s určitými zdravotnými problémami by nemali žuvačku žuť. Výber správneho typu ďasien vám pomôže vyťažiť maximum zo žuvačky a minimalizovať potenciálne riziká.

Zlepšené zdravie zubov

Vyberte si žuvačku s pečaťou American Dental Association, pretože tieto odrody s najväčšou pravdepodobnosťou budú mať potenciálne výhody pre zdravie zubov. Žuvačka zvyšuje sliny, čo pomáha pri umývaní ďalších kyselín a kúskov jedla z úst pri prehltnutí. To neznamená, že môžete preskočiť kefovanie a nite, ale štúdia uverejnená v „Journal of Applied Oral Science“ v apríli 2007 zistila, že žuvačka bez obsahu žuvačky redukuje dutiny, najmä ak tak urobíte hneď po jedle. Opatrne však vyberte druh umelého sladidla. Podľa článku uverejneného v časopise "Journal of American Dental Association" vo februári 2006 je guma sladená xylitolom lepšia ako prevencia dutín ako sorbitol.

Dávky na chudnutie

Možno budete môcť na ceste k chudnutiu použiť gumu neobsahujúcu cukor. Štúdia zverejnená v máji 2007 v kategórii „Chuť do jedla“ zistila, že žuvačka môže pomôcť znížiť vašu túžbu po sladkostiach a občerstvení a tiež môže potlačiť vašu chuť k jedlu - čo môže viesť k potenciálnym výhodám pri chudnutí. Toto zníženie desiatu môže byť spôsobené tým, že ľudia už majú niečo v ústach, a to predstavovalo iba zníženie asi 60 kalórií za deň. Samotný akt žuvačky však spaľuje asi 11 kalórií za hodinu. Tieto kalórie by v priebehu času mohli spôsobiť malé zníženie hmotnosti, najmä ak sú spojené s ďalšími zmenami zdravého životného štýlu.

Ďalšie potenciálne prínosy

Žuvačka nie je dobrá iba pre vaše zuby; to môže zlepšiť vaše zdravie aj v iných oblastiach. Aj keď žuvačka nezlepšila pamäť, pomohla zlepšiť rozpätie pozornosti ľudí, zvýšila ich pohotovosť a skrátila reakčné časy v štúdii uverejnenej vo „Nutričnej neurovede“ vo februári 2010. Navyše, ak máte určité typy chirurgických zákrokov , možno budete chcieť pravidelne žuť žuvačku, kým sa zotavujete. Predbežná štúdia uverejnená v časopise „Hepato-gastroenterológia“ v roku 2006 zistila, že ľudia, ktorí žvýkali žuvačku trikrát denne po operácii rakoviny hrubého čreva a konečníka, mohli prejsť stolicou skôr ako tí, ktorí žuvačku nežvýkali. To by mohlo viesť k rýchlejšiemu prechodu z tekutej na pevnú stravu a potenciálne k zlepšeniu regenerácie pacientov. Na overenie tohto účinku sú potrebné ďalšie väčšie štúdie.

Môžu zhoršiť určité podmienky

Žuvačka sa v článku neodporúča ľuďom s chronickým napätím hlavy, tým, ktorí si brúsia zuby alebo trpia časomandibulárnymi poruchami kĺbov a svalov. uverejnené na webovej stránke CNN. Ak trpíte plynom, plynatosťou alebo nadúvaním, možno sa budete chcieť vyhnúť žuvačke, pretože to zavedie viac plynu do vášho zažívacieho traktu a môže to zhoršiť tieto stavy.

Ďalšie úvahy

Cukrom sladená guma nemusí mať rovnaké výhody ako umelo sladená guma. Tento cukor v tomto type gumy zvyšuje jej kalórie, takže je menej pravdepodobné, že bude nápomocný pri chudnutí. Cukor živí baktérie v ústach, ktoré produkujú kyseliny spôsobujúce dutiny a môžu zvyšovať tvorbu plakov. Vysoké dávky sorbitolu, ktoré sa nachádzajú v niektorých umelo sladených živiciach, môžu mať aj preháňací účinok, takže s týmto typom živice sa nemusíte prizerať.