Rôzne

Životná dĺžka Crohnovej choroby


Crohnova choroba je zápalové ochorenie čriev, pri ktorom sa zažívací trakt zapáli a spôsobuje bolesť žalúdka a hnačku. Choroba sa môže šíriť hlboko do infikovaných tkanív, spôsobuje obrovskú bolesť a dokonca môže ohrozovať život. Neexistuje žiadny liek na Crohnovu chorobu, ale existujú terapie, ktoré vám môžu pomôcť vyrovnať sa s touto chorobou a dokonca môžu spôsobiť remisiu.

Príznaky

Hnačka je najbežnejším príznakom Crohnovej choroby. Osoby s Crohnovou chorobou môžu mať denne 12 a viac črevných pohybov, čo narušuje prácu a spánok. Kŕče a bolesti brucha sú spôsobené zápalom a zhrubnutím čreva, ktoré charakterizuje túto chorobu. V stolici môže byť tiež krv kvôli krvácaniu z zapáleného čreva. Crohnovu chorobu môže sprevádzať aj únava, zmeny chuti do jedla a chudnutie. Niektorí ľudia nezaznamenávajú žiadne príznaky vôbec a potom sa príznaky vrátia.

Diagnóza

Váš lekár si pravdepodobne najskôr objedná krvný test na kontrolu infekcie a anémie. Za normálnych okolností vykoná kolonoskopiu, aby odobrala vzorky tkanív a pozrela abnormality vo vnútri hrubého čreva. CT snímky sú počítačom generované röntgenové lúče, ktoré poskytujú podrobnejšie informácie ako bežné röntgenové lúče. Toto vyšetrenie sa môže pozrieť na tkanivo mimo čreva, ak to iné testy nemôžu. Po potvrdení diagnózy väčšina ľudí môže očakávať, že ochorenie bude mať celý život, a ich dĺžka života sa týmto ochorením trochu skráti. Avšak pri správnych liekoch a strave môže byť choroba často kontrolovaná.

Liečba

Pretože na Crohnovu chorobu neexistuje žiadny liek, je potrebná medikamentózna terapia a niekedy aj chirurgický zákrok. Väčšina liekov používaných pri liečbe Crohnovej choroby sú protizápalové lieky, ako napríklad sulfasalazín. Tento liek sa už mnoho rokov používa pri liečení Crohnovej choroby, ale rovnako ako všetky lieky má aj vedľajšie účinky, medzi ktoré patrí nauzea, zvracanie a bolesti hlavy. Tento liek by ste nemali užívať, ak ste alergický na sulfu. Kortikosteroidy pomáhajú zmierňovať zápaly v tele, ale majú aj vedľajšie účinky, ako je nafúknutá tvár, nespavosť, hyperaktivita a nočné potenie. Kortikosteroidy sú určené iba na krátkodobé použitie. Antibiotiká sa môžu predpisovať, pretože pomáhajú znižovať škodlivé baktérie v hrubom čreve, ktoré vyvolávajú Crohnovy príznaky. Môžu sa predpísať aj lieky, ktoré potláčajú imunitný systém. Ak zlyhajú iné liečby, je možné zvoliť chirurgický zákrok. Počas chirurgického zákroku na Crohnovu chorobu chirurg odstráni poškodenú časť hrubého čreva alebo jazvy.

Domáce opravné prostriedky

Zmena vašej stravy môže pomôcť pri zmierňovaní príznakov Crohnovej choroby. Obmedzte svoje používanie mliečnych výrobkov alebo použite doplnok výživy, ako je Lactaid, ktorý vám pomôže stráviť mliečne výrobky. Môže pomôcť vyhnúť sa jedlám s vysokým obsahom tuku alebo potravinám, ktoré produkujú nadmerný plyn, ako sú fazuľa, brokolica a kapusta. Niektorí ľudia zistia, že strava bohatá na vlákninu pomáha zmierňovať príznaky. Pitie veľkého množstva tekutín doplňuje telo pri výskyte hnačky. Jesť menšie jedlá tiež uľahčujú trávenie hrubého čreva.

Podpora

Crohnova choroba môže mať emocionálnu daň na vás, ako aj na fyzickú. Crohn's and Colitis Foundation of America (CCFA) vám môže pomôcť nájsť podporné skupiny vo vašej oblasti a poskytnúť vám aktuálne informácie o tejto chorobe. Nájdenie iných, ktorí prechádzajú rovnakými emocionálnymi a fyzickými problémami, môže byť upokojujúce.